Küba Hayat Kurtarıyor!

Alejandra Garcia Elizalde’nin granma.cu’da yayımlanan 12 Nisan 2020 tarihli yazısından çevrilmiştir.

Böylesine zor zamanlarda, bazı süper güçler çitler örerken, Küba ise köprüler kuruyor, yardımlarına ihtiyaç duyan ülkelere sağlık tugayları gönderiyor.

Yeni Koronavirüs pandemisi ayrım yapmıyor. Tüm gücüyle fakir yoksul demeden, doğudan batıya, kuzeyden güneye tüm insanlığa saldırıyor. Tüm dünyayı sadece 2. Dünya savaşıyla karşılaştırılabilecek büyüklükte bir krize sürüklüyor. Ve aynı zamanda böylesine zor zamanlarda bazı süper güçlerin çitler örerken, Küba’nın köprüler kurduğunu, yardımlarına ihtiyaç duyan ülkelere sağlık tugayları gönderdiğini tüm dünyaya gösteriyor.

Bu Pazar, Henry Reeve Acil Tıp Tugayı’na mensup, salgın hastalıklar ve felaket durumlarında uzmanlaşmış yeni bir ekip, Avrupa’da İtalya ve Batı Afrika’da Togo’ya gitmek üzere yola çıktılar. Düzinelerce sağlık emekçisiyle dolu bu iki uçak, bu ufak Karayip adasından havalanıp dünyanın iki farklı ucuna uçtu.

Uçaklardan biri Avrupa en zengin şehirlerinden biri olan İtalya’nın Piyemonte bölgesinin başkenti olan Torino’ya doğru yola çıktı. Salgından ciddi boyutlarda etkilenen şehirdeki can kaybı sayısı 20.000’in, vaka sayısı ise 150.000’in üzerinde. Bu İtalya’ya ulaşacak olan ikinci sağlık tugayı ekibi. İlki mart ayının ortalarında salgının İtalya’daki merkez üssü olarak adlandırılan ve salgının etkilerinin en şiddetli biçimde gözlemlendiği Lombardiya bölgesi için yola çıkmıştı.

Diğer ekip ise Afrika coğrafyasının unutulmuş noktalarından biri olan, kıtanın en yoksul ülkelerinden Togo için yola çıktı. Virüsten İtalya ve diğer “birinci dünya ülkeleri” nasıl etkilendiyse Togo da aynı şekilde etkilenmiş durumda.

Uruguaylı gazeteci Leandro Grille’nin duruma dair Twitter hesabından paylaştığı açıklamaları ise şu şekilde: “Küba bu zor zamanlarda dünyanın başına gelmiş en güzel şey. Ayrım yapmıyor. Her ne kadar eleştirenler olsa da, işin aslı, herkes Avrupa’ya gidiyor ama hiç kimse Togo’ya gitmiyor. Küba her zaman kimin en çok ihtiyacı varsa, onların yanında.”

İtalya-Küba Ulusal Dostluk Birliği, Küba halkına ve hükümetine, tüm İtalya’yı etkileyen bu acil sağlık durumundaki bu büyük dayanışma, insanlık ve fedakârlık hareketi için teşekkür etti. 

Gazeteci Matias Vega, mevcut durumu “Tüm dünyanın birlik olması ve dayanışması gereken bu zamanlarda ABD, Küba ve Venezuela üzerindeki yaptırımlarını sıkılaştırmak üzere ısrar ederken, Kübalı doktorlar kendi hayatlarını, başkalarını iyileştirmek üzere riske atıyor ve Küba bugün, tüm zamanlardan daha fazla hayat kurtartıyor.” şeklinde değerlendirdi.

Kaynak : Granma