Küba’da 1 Mayıs ‘beyaz önlüklü orduya’ adandı

Koronavirüs salgını nedeniyle bu sene görkemli kutlamaların yapılamadığı Küba’da 1 Mayıs ‘beyaz önlüklü ordu’ olarak anılan sağlık emekçilerine adandı.

Küba’da, her yıl ülke nüfusunun büyük çoğunluğunun katılımıyla gerçekleştirilen görkemli 1 Mayıs kutlamaları, Koronavirüs salgını nedeniyle bu sene yapılamadı. 2020 1 Mayıs’ı, yetkililerin yönlendirmesiyle evlerde kutlandı.

Euro News’te yer alan habere göre, Küba İşçi Konfederasyonu Yöneticisi Ulises Guilarte, devlet televizyonunda yaptığı konuşmada bu sene 1 Mayıs’ın “beyaz önlüklü orduya” yani yurt içinde ve yurt dışında salgınla mücadele eden Kübalı doktorlara adandığını söyledi.

Kişi başına düşen doktor sayısı en yüksek ülke

Dünyada kişi başına düşen doktor sayısının en yüksek olduğu ülkede uzun yıllardır sağlık diplomasisi yürüterek birçok ülkeye sağlık hizmeti ihraç ediyor. Ada ülkesi bu salgında da 20’den fazla ülkeye doktor gönderdi.

Mart ayında ilk Covid-19 vakasının görülmesinin ardından Küba’da tüm sınırlar kapatıldı, eğitim, toplu taşıma ve grup faaliyetleri durduruldu. Ülkede tanısı konulan Covid-19 vaka sayısı, çoğunluğu turist olarak ülkede bulunanlardan oluşmak üzere 1600 dolayında. Şu ana kadar hayatını kaybeden sayısı ise 64 olarak kaydedildi.