Kubilay’dan ailelere Meclis çağrısı

HDP Sözcüsü Günay Kubilay, HDP il binası önündeki ailelerin son derece haklı bir talepte bulunduklarını belirterek, konuya ilişkin daha önce verdikleri önerinin AKP tarafından reddedildiğini söyledi. Kubilay, anneleri Meclis’e davet etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Günay Kubilay, parti Genel Merkezi’nde gündeme dair basın toplantısı düzenledi. Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde 7 kişinin yaşamını yitirdiği, 10 kişinin yaralandığı patlamayla ilgili konuşan Kubilay, saldırıyı kınadıklarını belirtti. Kubilay, saldırının bir an önce etkin biçimde soruşturulması için gerekli adımların atılması ve sorumluların bulunmasını yetkililerden talep ettiklerini ifade etti. Diyarbakır’da zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren 6 yaşındaki Efe Tektekin’nin bir yıl önce dedesini de TOMA’nın altında kalarak öldürüldüğünü hatırlatan Kubilay, “Çocukların sokakta özgürce oynayabileceği bir dünya kuracağımızın sözünü bir kez daha veriyoruz. Tüm bu kayıpların nedeni savaş ve şiddet politikalarıdır” diye konuştu.

‘HDP tasfiye edilmek isteniyor’

31 Mart yerel seçimlerinden sonra HDP’ye yönelik saldırıların hız kesmeden devam ettiğini vurgulayan Kubilay, kayyum atanan 3 belediyenin kayyumlar tarafından feshedildiğini hatırlattı. Kubilay, şöyle devam etti: “Böylece yerel demokrasinin olmazsa olması olan yerel yönetim meclisinin yani büyükşehir belediye meclisinin kapısına da kilit vurulmuştur. Belediye meclislerini feshederek devre dışı bırakmak, her bir yerelde tek dam rejimi inşa etmek, yerelleri kayyımlar vasıtasıyla saray rejiminin organik ve siyasi uzantısı haline getirmek demektir. Kayyım atanan valiler İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bağlıdır. HDP yerel yönetimlerden bütünüyle tasfiye edilmek isteniyor.”

Saraydaki toplantıya eleştiri

Saray’daki belediye başkanları toplantısına da değinen Kubilay, “Bu toplantı her şeyden önce siyasi bir darbe ile HDP’li 3 büyükşehir belediye başkanının yerine atanan kayyımlarla birlikte yapılan bir toplantı olması nedeniyle meşru değildir. İşte bu nedenle İçişleri Bakanının kararını Saray darbesi olarak niteleyenlerin kayyımlarla aynı toplantıda bulunması Erdoğan’ın bir süre daha iktidara tutunmak için yaptığı siyasi manevraya, niyetlerden bağımsız olarak, elde edilmiş ortak kazanımların iktidarın konjonktürel manevralarına hizmet etmekten başka bir anlamı yoktur” dedi.

HDP Dİyarbakır İl binası önünde bekleyen aileler hakkında da konuşan Kubilay, şu ifadeleri kullandı: “Annelerin talebi son derece haklı bir taleptir. Bizim de talebimiz hiç kimsenin tırnağı dahi kanamadan toplumsal barışın sağlanarak bütün gençlerin evlerine sağ salim geri dönmeleridir. Bizim bu konudaki duruşumuz nettir. Biz bütün gençler güven içinde evlerine dönsün ve toplumsal barış sağlansın diye uğraşıyoruz. Peki AKP-MHP Koalisyonu ne diyor, saray ne diyor. Barış mı diyorlar gençler sağ salim dönsün mü diyorlar? Tabii ki hayır. Savaş çığırtkanlığı yapmaya devam ediyor. Eğer çocuklar ailelerinden uzaksa, gencecik insanlar yaşamını yitiriyorsa bunun sorumlusu Kürt sorununu çözmeyenlerdir.

HDP olarak çocuklarını arayan ve yanında olmak isteyen tüm ailelerin yanındayız. Ama sorunun asıl muhatabı devlet ve devleti yönetenlerdir. Örneğin bu olaydan çok daha önce toplumun önüne gelmiş olan PKK’nin alıkoyduğu asker ve polislere ilişkin önerimiz hala geçerlidir. Ne demiştik? Bir heyet kuralım, insan hakları kuruluşlarının da içinde yer aldığı bir heyet kuralım önerimiz olmuştu. Bu öneriye önce AKP karşı çıkmıştır. Bir kez daha tekrar ediyoruz. İktidar oluşturulacak bir heyete engel çıkarmadığı ve güvence verdiği takdirde içinde insan hakları kuruluşlarından temsilcilerin de olduğu bir heyet oluşturulabilir ve hızla bu sorunu çözebilecek adımları atabilir.

Meclis’e davet

Her gün savaş tamtamları çalan, savaştan başka çare yok diyen parti HDP midir? Dolmabahçe Mutabakatını reddeden çözüm masasını deviren ölümlere kapı açan HDP midir? Bu konuda AKP basını da bütünüyle ikiyüzlülük yapıyor. HDP’yi hedef gösteriyor, HDP’yi suçlayarak sorunun kaynağı olan iktidarı aklamaya çalışıyor. Biz AKP’nin annelere yaklaşımını Galatasaray Meydanı’ndan biliyoruz. Açıkça Erdoğan’a çağrı yapıyoruz. Sayın Erdoğan önce Berfo Ana’ya verdiğiniz sözü tutun. Bu vesileyle İl binamızın önünde oturan annelere de  seslenmek istiyoruz.  Biz anneleri Meclis’e davet ediyoruz.”

Kaynak: Yeni Yaşam