Kürt Siyasetçi Ve Hak Savunucularına Tutuklama Talebi

Dün evlerine yapılan baskınla gözaltına alınan TJA aktivistleri, Rosa Kadın Derneği üye ve yöneticileri ile HDP ve DBP’li siyasetçilerden 14’ü savcılık ifadeleri alınmadan tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Aralarında Ayla Akat Ata’nın da bulunduğu dört kişi ‘adli kontrol’le serbest bırakıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir soruşturma kapsamında dün aralarında Kürt siyasetçi ve kadın hakları savunucularının da olduğu 18 kişi gözaltına alınmıştı.

Basın açıklamaları, taziyeler, açlık grevleri, tecrit ve kayyum protestosu gibi eylem ve etkinliklere katılmakla suçlanan 18 kişi bugün Diyarbakır Adliyesi’ne sevk edildi.

18 kişiden 14’ü, savcılık ifadeleri alınmadan tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen isimler şöyle: Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, derneğin kurucularından Narin Gezgör ve dernek yöneticisi Fatma Gültekin, TJA aktivisti Gülcihan Şimşek, DBP önceki dönem Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, HDP Merkez Yürütme Kurulu üyesi Özlem Gündüz, HDP Yenişehir İlçe Eşbaşkanı Remziye Sızıcı, Bağlar Belediye Meclis üyeleri Hüseyin Harman, Veysi Kuzu ve Gönül Aslan, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Sevim Coşkun, HDP üyesi Mehmet Ali Altınkaynak, DBP PM Üyesi Celal Yoldaş, Diyarbakır Barış Anneleri Meclisi üyesi Havva Kıran.

Savcılık talebiyle TJA aktivisti Zelal Bilgin, Rosa Kadın Derneği kurucu üyesi Ayla Akat Ata, Yenişehir Belediyesi Meclis üyesi Nevriye Çur ve Nazire Tursun ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

”Suçlamalar: Derneğe gitmek, 8 Mart’ı tertip etmek…”

Öte yandan siyasetçi ve hak savunucularının gözaltı gerekçelerine ilişkin detaylar da ortaya çıkmaya başladı.

Mezopotamya Ajansı, gözaltı operasyonunun Rosa Kadın Derneği’ne yönelik olduğunu yazdı.

Derneğe dönük suçlamalar arasında, bir gizli tanığın “Daha geniş kitlelerin desteğini almak için tüm kadınları ilgilendiren ve kamuoyunun yakın ilgi gösterdiği kadın cinayetleri, cinsel tacizler gibi konulara ele alarak legal görünüm imajı verip örgüte eleman kazandırmak” ifadelerinin yer aldığı belirtildi.

Gözaltındaki Rosa Kadın Derneği kurucu üyeleri ve yöneticilerine, “8 Mart’ı tertip etmenizdeki amaç neydi” sorusu yöneltilirken, Dersim’de kayıp olan Gülistan Doku için yapılan eylemlere ilişkin ise “Gülistan Doku pankartını neden taşıdınız” sorusu soruldu.

Ayrıca Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya’ya, derneğin “Yönetim kurulu üyeleriyle birlikte neden derneğe gittikleri” şeklinde soruların yöneltilmesi dikkati çekti.

Gözaltına alınanlar arasında yer alan DBP Parti Meclisi üyesi Celal Yoldaş’ın ise, Rosa Kadın Derneği’nin “gizli üyesi” olduğu iddia edildi. Derneğe “maddi destek sağlamak” suçlaması yöneltilen Yoldaş’a, partisinin Bağlar İlçe Kongresi ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne neden katıldığı soruldu.