Leyla Güven’den birlik çağrısı: Her gün eylem her gün direniş

HDP’den kayyumla gasp edilen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünü gitmesi engellenen DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, Kürtlere ve Türkiye halklarına “birlik” çağrısı yaparak, “Her gün eylem, her gün direniş” dedi. Güven, Neçirvan Barzani’ye de “Gelin birlikte irade olalım” diye seslendi.

İçişleri Bakanlığı kararıyla Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye eşbaşkanlarının görevden alınması ve yerlerine kayyum atanmasına karşı HDP’li milletvekilleri ve yurttaşlar, Diyarbakır Lise Caddesi’nde polis ablukası altında oturma eylemi yaptı. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven, oturma eylemin devam ettiği yere gelerek destek verdi. Güven’in gelmesiyle buradaki kitle ayağa kalkarak zılgıt ve alkışlar eşliğinde karşılama yaptı.

Halkla selamlaşan Güven, görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Selçuk Mızraklı’nın yanına gitti. Güven, Mızraklı’ya “Herkes belediye başkanı olabilir ancak halkın gönlüne giremez. Sen Amed halkının gönlünde yer edindin” dedi.

Güven daha sonra halkla birlikte oturma eylemine katıldı. Oturma eyleminin sona ermesinin ardından HDP’liler açıklama yaptı. Açıklama öncesi sık sık “Hak, hukuk, adalet” sloganları atıldı.

‘Eylemlerimiz sürecek’
HDP adına açıklama yapan Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, modern bir Şark Islahat Planı’nın devreye konulmaya çalışıldığını belirtti. Kürt’ün dilini, kültürünü yok sayan anlayışın şimdi de Amed, Van ve Mardin’de siyasi iradeyi yok saydığını söyleyen Turan, “Her kim ki bizim AKP-MHP faşizme ile uzlaşacağımızı zannediyorsa, her kim ki bizim kayyum darbesi ile uzlaşacağımız sanıyorsa yanılıyor. Eylemlerimiz sürecek, dün olduğu gibi yarın da direnişimiz devam edecek” ifadesinde bulundu.

Her gün alanlarda direnişe devam edeceklerini belirten Turan, “İktidar ve onun İçişleri Bakanı, Kürt halkına kayyumlarla şunu söylüyor. Diyor ki sen kendini yöneteme ehliyetine sahip değilsin. Kayyum hak ve özgürlüklerin reddidir, bu nedenle kayyuma karşı direnişimiz sürecek. Her söze başladığında milli iradeden bahsedenler, milli iradeyi gasp etmeye çalışıyorlar. Şunu bilmedirler, halkımız kayyum zulmüne gereken cevabı vermekten geri durmayacaklar” diye belirtti.
 
Kayyumlar hırsızlık demek
Turan, kayyumun ne olduğunu anlamak için Diyarbakır’ı nasıl yönettiklerine bakılması gerektiğini işaret ederek, “Binlerce liralık tatlı ve çere siparişlerini hatırlayalım. O belediyeye yapılan ve padişahların bile kullanamayacağı o hamamı hatırlayalım. Kayyumlar nerede iş yaptılarsa arkalarında korkunç bir borç yükü bıraktılar. Bu para halkın parasıdır. Kayyum demek aynı zamanda hırsızlık demektir. Bu kayyum AKP-MHP koalisyonunun çaresizlik durumu ile karşı karşıyayız. Ortadoğu’da kilitlenmiş siyasi bir durum, dış politikada sıkışmış bir siyaset, bir taraftan ülkenin gördüğü en büyük ekonomik krizle ülke çalkalanırken, işte Kürt meselesinde de çalıştıkları çözüm güya bu. Dün kayyumu halkımız nasıl süpürdüyse, bugün yine süpüreceğiz. Direnişimiz sürecek, eylemlerimiz sürecek, kayyumu kabul etmiyoruz. Kayyum da gidecek AKP-MHP koalisyonunu da tarihin çöp sepetine atacağız.”
‘Muhatabı biz Kürtleriz’
Turan’dan sonra konuşan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ise, Kürt halkının bugüne kadar bütün haklarını direnişle elde ettiğini belirterek, bu kirli politikalara karşı Kürt ittifakının geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Kürt halkına çağrı yapan Güven, “Türkiye cephesinde destek gelse de bu işin muhatabı biz Kürtleriz. Halkın iradesine el konulmuştur. Kayyum ataması bir darbedir. Buna karşı her gün eylem, her gün direniş diyeceğiz. Kürt halkı iradesini ortaya koyacaktır” dedi.

‘Ortak olup direnmeliyiz’
Kadın ve gençler öncülüğünde gerçekleşen eylemlere dikkat çeken Güven, “Ne kazandıysak direnişimizle kazandık. Tıpkı dört parça Kürdistan’da olduğu gibi. Halkımızın öncülüğünde dört parçada bir olup direnmemiz gerekir. Çağrımdır, her ne kadar Türkiye’de bunlar yapılıyorsa da ortak olup direnmeliyiz. Alanlarda olmalıyız. Tayyip Erdoğan 15 Temmuz’da herkesi alanlara çağırdı, neden çünkü darbe yapıldı. Şimdi de Kürtlerin üç şehrinde darbe yapıldı” sözlerini kullandı.

AKP ve MHP ittifakının zorda olduğuna sözlerine ekleyen Güven, “Dünyanın dört bir yanından kayyımlara tepkiler geldi. Türkiye tarafından da çok karşı olan var. Türkiye halkına diyoruz ki geç kalmayın, destek verin bugün biziz yarın sizsiniz. Kürt halkı iradesine atanan kayyumu kabul etmiyor. Halk sandıklara gitti ve iradesini ortaya koydu kararını verdi” diyerek alanların kendilerine meşru olduğunu ifade etti.
 
Barzani’ye çağrı
“Direneceğiz, kayyum geldi, kalsın demiyoruz, direneceğiz, kayyum gidecek” diyen Güven, konuşmasına şöyle devam etti: “Tüm dünyada halkın gücünü herkes biliyor bizde biliyoruz. Asla ama asla yapılan bu haksızlığa karşı Kürt halkı da alternatifsiz kalmıyor, her şeyi tartışıyoruz. Dün akşam gördük AKP ve MHP kayyuma kılıf bulamıyor. Geçmişte yetersiz kalmış olabiliriz ama bugün direneceğiz. Dün FETÖ yargılandığı gibi yarın onlarda yargılanacak. Akıllarını başlarına alsın, Kürt halkının iradesine kimse dokunmasın. Gelecek güzel günler bizimdir. Bu da direnişimize bağlıdır. En büyük desteği Türkiye halklarından bekliyoruz. Aynı zamanda Neçirvan Barzani’den tutum bekliyoruz. Bunları birlikte aşabiliriz. Gelin birlikte irade olalım.”

Açıklamanın ardından 5 dakika oturma eylemi yapıldı.