Lübnan: Öfke Haftası Eylemleri

Lübnan: Öfke Haftası eylemleri

Lübnan’da artan ekonomik kriz ve siyasi çözümsüzlüğü protesto etmek için “öfke haftası” adı altında, Lübnan’ın başkenti Beyrut ve diğer kentler 13 Ocak pazartesi gecesinden itibaren başlayan eylemler devam ediyor

Sosyal medyadan yapılan “öfke haftası” adı altında sokaklara inilmesi çağrısı üzerine,  Beyrut ve pek çok kentte başlayan eylemlerde  eylemciler, “ekonomik krizin günden güne kötüye gittiği ve siyasi güçlerin çözüm üretmediği” gerekçesiyle yol kapama eylemi başlattı.

13 Ocak Pazartesi akşamı Beyrut’un şehir merkezinden geçerek ülkenin kuzeyi ile güneyini birbirine bağlayan Ring Köprüsü’nde ve Lübnan Merkez Bankası’nın bulunduğu Hamra Caddesi’nde gece saatlerinden beri yolu kapatan eylemcilere kolluk tarafından saldırılar gerçekleşti.

Ülkenin kuzeyindeki Trablusşam ve Akkar kentlerinde de 13 ocak pazartesi günü sabah saatlerinden itibaren lastik yakarak yolları kapatan halk, Kızılhaç ve askeri araçlar ile acil durumu olanlar dışında kimsenin geçişine izin vermedi.

Güneydeki Sayda kentinde de kolluk, gece saatlerde yolları kapatan eylemcilere saldırdı. 5 protestocu yaralandı.

Ülkede sık sık yaşanan elektrik kesintilerine ve bankaların müşterilerine getirdiği kısıtlamalara da tepki gösteren Lübnanlılar, pek çok kurum önünde eylem gerçekleştirdi.

Bankaları kuşatma çağrısı

Lihaqqi (Haklarımız için) Örgütü sosyal medya hesabından yaptığı çağrıyla 14 Ocak salı günü  ekonomik kriz ve  artan yoksullaşmaya karşı  Şehitler Meydanı’ndan Lübnan Merkez Bankası’na bir yürüyüş gerçekleştireceklerini duyurdu. Merkez Bankası’nın %99’un lehine politikalar uygulayana kadar, dar gelirlileri koruyana kadar bankalar ve finans merkezlerini kuşatma çağrısı yapıldı.

Lübnan Komünist Partisi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla bankalara karşı yürüyüşe ve kuşatmaya çağrı yaptı.

Trablus’ta döviz büroları eylemciler tarafından kapatıldı

Lübnan Merkez Bankası Baalbek Şubesi eylemciler tarafından kapatıldı.

Kantari’de ve pek çok şehirde yollara barikatlar kuruldu

Lübnan’ın güneyinden Kfar Remen’e yürüyüş düzenlendi

Polis eylemcilere ateş açtı

Pazartesi günü itibariyle başlayan Öfke Haftası Eylemleri’nde günlerdir eylemciler polisin ateş açmasına rağmen sokakları terk etmedi

Öğrencilerden yol kapatma eylemi

Lübnan Üniversitesi öğrencileri yol kapatma eylemi yaptı

Sahet El-Jdayde’de Öğrenci Yürüyüşü düzenlendi

Halba, Akkar’daki lise öğrencileri okul önünde eylem yaptı

Tutuklu eylemciler için polis merkezi önlerinde eylemler yapıldı

Tutuklananların serbest bırakılmasını talep etmek için Thakanet El Helo’nun önünde toplanan eylemcilere polis saldırısı gerçekleşti. Saldırı sonrası yaralı sayısı artarken çatışma yaşandı.

Saldırılara karşı açıklama: “Polis ve güvenlik güçleri yorgun”

Gerçekleşen polis saldırısına dair Lübnan İçişleri Bakanlığı “Şunu söylemek isterim ki polis ve güvenlik güçleri yorgun. Bu bir mazeret mi? Hayır, yorgun olmalarına rağmen sizin gibi, onlar da davranışlarından sorumlu. %90-100 kapasiteyle çalışıyor, dinlenmiyor ve taşlı saldırıyla baş başa kalıyorlar. Başta ben olduğum için sorumluluğu alıyorum. Ama emri ben vermedim.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

160 bin Lübnanlı işsiz

Info Pro Research şirketinin verilerine göre, ekonomik kriz ve hükümetin vergi politikalarına karşı eylemlerin başladığı 17 Ekim 2019’dan bu yana 160 bin Lübnanlı işini kaybetti.