Lübnan’da devrim sloganları: “İnsanlar aç kalırsa yöneticilerini yiyecekler”

Sokak gösterilerinin üçüncü ayını doldurduğu Lübnan’da protestocular polisle çatıştı. Başkent Beyrut’ta süren çatışmalarda 200’ün üzerinde kişi yaralanırken, en az 15 kişi gözaltına alındı

Lübnan’ın başkenti Beyrut’un şehir merkezinde protestocular polisle çatıştı. Polisin göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve tazyikli su kullandığı çatışmalarda 200’den fazla kişi yaralandı. 95 gündür sokak gösterilerinin sürdüğü ülkede, protestocular ekonomik krizin giderek kötüleşmesi ve siyasilerin parti çıkarlarını öncelemelerine karşı yol kapatma eylemleri yaptılar.

İç Güvenlik Kuvvetlerinden tehdit

Reuters’in haberine göre gösterilerde en az 15 kişi gözaltına alındı. İç Güvenlik Kuvvetleri, cumartesi gecesinden bu yana eylemlerin şiddetlendiğini belirterek, isyancıların takip edilerek gözaltına alınıp yargı önüne çıkarılacağını duyurdu.

İçişleri Bakanı Raya el-Hassan protestocuların güvenlik güçlerine “açıkça saldırmasının kabul edilemez olduğu” açıklaması yaptı.

Göstericilerin kaldıkları çadırlar ateşe verildi

Devrim sloganları atan göstericilerin Beyrut kent merkezinde kurdukları ve aylardır oturma eylemi düzenledikleri kampta yangın çıktı. Kampta çok sayıda çadır yanarken, güvenlik güçleri yangını kendilerinin başlattıklarına yönelik iddiaları reddetti.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Mişel Aoun orduya ve kolluk güçlerine şiddete son verilmesi çağrısında bulundu.

Başkentin diğer bölgelerinde bulunan hükümet binalarına yürüyen protestocular düzenledikleri bir mitingde, “İnsanlar aç kalırsa yöneticilerini yiyecekler” yazılı pankart açtılar. Protestoların üçüncü ayını doldurduğu ülkede banklar kesintili bir şekilde hizmet verdi. Günlerdir yaşanan şiddetli sokak gösterilerinde birçok banka ve atm de hedef alındı.

Lübnan’da yaşayan gazeteci Nalan Yazgan’a göre, gösterilerin 95. gününde sokak çağrıları devam ediyor.