Macaristan’da cinsiyet değişikliği yasaklandı

Hungary's Prime Minister Viktor Orban gives a joint press conference with Czech Republic's Prime Minister, Poland's Prime Minister and Slovakia's Prime Minister after a meeting of representatives of the Visegrad Group (V4), focusing on measures in response to the new coronavirus COVID-19, on March 4, 2020 in Prague. (Photo by Michal Cizek / AFP) (Photo by MICHAL CIZEK/AFP via Getty Images)

Macaristan’da parlamentosunda, doğum anında kaydedilen cinsiyetin daha sonra değiştirilmesini önleyen yasa tasarısı kabul edildi.

Yasa tasarısı, 199 sandalyeli Ulusal Mecliste, 56 ”hayır”, 4 ”çekimser” oya karşı 134 ”evet” oyuyla kabul edildi.

Söz konusu değişiklik ile Macaristan’da resmi kurumlar sadece çocuğun doğumundan sonra biyolojik anlamda kaydedilen cinsiyetini tanıyacak ve bu daha sonraki dönemde değiştirilemeyecek.

Uluslararası Af Örgütü araştırma Görevlisi Krisztina Tamás-Sáróy internetten yayınladığı açıklamada bu kararla birlikte Macaristan’ın transeksüel ve interseks vatandaşların haklarını çiğnediğini; bu yasanın LGBTİ topluluğunun halihazırda maruz kaldığı hoşgörüsüz ve saldırgan çevredeki ayrımcılığı derinleştireceğini söyledi.

Macaristan’ın en eski ve en büyük LGBTQI topluluklarından biri olan Hatter Topluluğu da onaylanan yasanın, Avrupa Parlamentosu ve BM İnsan Hakları Yüksek Komisyonu’nca da kabul edilmiş anayasal temel bir hakkı ihlal ettiğini açıkladı. Tüm LGBTI örgütlerinin, bu yasanın Anayasa Mahkemesi’nce incelenmesini talep ettiğini söyledi.