Mahkeme, Kazım Öz Hakkındaki Adli Kontrol Kararını Kaldırdı

Hakkında “örgüt üyeliği” iddiasıyla dava açılan Yönetmen Öz bugün hakim karşısına çıktı. Mahkeme, adli kontrol tedbirini kaldırırken, bir sonraki duruşmayı ise 28 Nisan’a bıraktı

“Bahoz” ve “Zer” filmlerinin yönetmeni Kazım Öz hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan davanın ikinci duruşması dün Tunceli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmada, tutuksuz yargılanan Öz ve avukatları hazır bulundu.

MLSA Türkiye’nin (Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği) de takip ettiği davada Öz’ün BDP Siyaset Akademisine katılması, Gezi direnişinde yer alması ve bazı telefon konuşmaları delil olarak öne sürülüyor.

Savcı “örgüt üyeliği” suçundan cezasını istedi

Bu celse mütalaasını veren savcı, Kazım Öz’ün “örgüt üyeliği” suçundan cezasını istedi. Mütalaaya itiraz eden avukatlar dosyadaki eksiklerin tamamlanmasını, adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasını talep etti. Mahkeme, adli kontrol tedbirini kaldırırken, bir sonraki duruşmayı ise 28 Nisan’a bıraktı.

2010 yılında BDP siyaset akademisi ve Gezi direnişine katılmakla suçlanan Öz hakkında “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

“Bir tanık ifadesiyle suçlanıyorum”

Kazım Öz, davayla ilgili daha önce bianet’ten Ruken Tuncel’e verdiği röportajında şunları söylemişti:

“Sözü edilen tarihte Küçükçekmece Belediyesi tarafından açılan Atıf Yılmaz Sinema Okulu’nda ders veriyordum ve yurt dışına çıkışlarım oldu. Akademiye katılmadım ama bu akademi zaten legal siyaset yapan bir parti bünyesinde düzenleniyor. Katılmasam dahi örgütsel faaliyet değerlendirilmesini sadece komedi olarak görüyorum. Bir tanık ifadesiyle örgüt üyeliğiyle suçlanıyorum. Bütün bunlar aslında yargının geldiği aşamayı bize bir kez daha gösteriyor.”

Kazım Öz hakkında

1973, Dersim doğumlu. 1998’de Yıldız Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Fakültesi’ni bitirdi. 2003’te Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV Bölümü Yüksek lisans programından mezun oldu. Aynı bölümde doktora programına devam ediyor.

1992’den itibaren dört yıl Jiyana Nu tiyatrosunda oyunculuk yaptı ve rejide çalıştı. 1996’dan beri Mezopotamya Sinema Kolektifinde ve kurucularından olduğu Yapım13’te çalışıyor.

İlk uzun metraj filmi “Fotoğraf.” “Ax” (toprak) adlı kısa filmi yurtiçi ve yurtdışında toplam altı ödül aldı. Daha sonra iki belgesel film çekti.

Filmleri şöyle; “Fotoğraf” (2001), “Uzak” (2005), “Fırtına/Bahoz” (2008), “Bir Varmış Bir Yokmuş/He Bû Tune Bû” (2014) ve “Zer” (2017).