Malatya’da geçimini sağlayan kadınlar: ’Kadınlar kendi ayakları üzerinde durabilir’

Malatya’da daha önce çalıştığı işyerini devralan Azize Karabulut ve birlikte çalıştığı 3 kadın, erkeğin eline muhtaç olmadıklarını belirterek, yaptıkları yufka, gözleme, erişte ve börekleri satarak, geçimlerini sağlıyor.

Malatya’nın merkez Battalgazi ilçesi Paşaköşkü mahallesinde yaşayan 3 çocuk annesi Azize Karabulut, maddi sıkıntılar sonucu çalışmak için işe başladığı yufka dükkânının sahibi oldu. Karabulut ve birlikte çalışan kadınlar, yufka ekmeği, gözleme, erişte ve börek gibi unlu mamulleri yapıp satıyor.

İş yerinin sahibi oldu

Sahibi olduğu dükkânın çok önceden beri açık olduğunu, bir dönem ekonomik sıkıntılar yaşamasından kaynaklı işçi olarak çalışmaya başladığını anlatan Azize Karabulut, “Bu dükkânın daha önceki işletmecisi bir kadındı. Biz de o dönem kaynanamın evinde kalıyorduk. Sonra ayrıldık. O dönem maddi sıkıntılar yaşamaya başladık. Ben de geldim burada çalışmaya başladım. Daha sonra dükkânın sahibi iş yerini bana devretti. Ondan sonra ben burayı çalıştırıyorum” dedi.

‘Kendi emeğimiz ile para kazanmak çok güzel’

Çalıştığı kadınlarla birlikte yufka ekmeği, mayalı ekmek, börek, kümbe, gözleme ve erişte gibi unlu mamuller yaptıklarını belirten Karabulut, “Bazen 3-4 kadın çalışıyoruz. Sayımız artıyor. Satışlarımız iyi durumda. Alanlar memnun kalıyor. Sabah saat 7:00’de geliyoruz, 21.00 gibi kapatıyoruz. Bezende sipariş olduğunda saat 24.00’e kadar çalışıyoruz. Bazen çok zorlanıyoruz. Çocuklarımız var, evimiz var onlardan kimi zaman uzak kalıyoruz. Hem zor hem de güzel bir duygu. Kendi emeğimiz ile para kazanmak çok güzel” diye belirtti.

’Kadınlar kendi ayakları üzerinde durabilir’

Çalışan kadınlardan Zeynep Özbey, yoğun emek harcadıklarını vurgulayarak, “Ama eşimin eline bakmıyorum. İnsanın çalışması çok güzel. Ben hiçbir kadının eşine muhtaç olmaması gerektiğini düşünüyorum. Kadında kendi ayakları üzerinde durabilir. Hem çocuklarımızı büyütüyoruz hem işimizi yürütüyoruz. Ben burada 3 aydır çalışıyorum. Benim 5 yaşında bir çocuğum olduğu için fazla çalışamıyordum. Ama şimdi çalışıyorum. Yaptığım işten de memnunum” diye konuştu.