Mardin ve Ağrı’da ev baskınlarında çok sayıda kişi gözaltına alındı

Mardin’de KESK üyelerinin, Tabip Odası Başkanı’nın, HDP üye ve yöneticilerinin aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Ağrı’da da HDP Doğubeyazıt İlçe Eşbaşkanı ve gazeteci Aziz Oruç gözaltına alındı.

Devletinin toplumsal muhalefeti hedef alan polis baskınları ve gözaltı terörü Mardin ve Ağrı’da devam ediyor.

Mardin polisinin gerçekleştirdiği baskınlarda KESK’e bağlı sendikaların eski yöneticileri ile HDP üye ve yöneticilerinin aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Mardin Tabip Odası Başkanı Dr. Derya Etem, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin İl Eş Başkanı Salih Kuday, Sosyal Hizmet Emekçileri (SES) eski şube yöneticisi Emel Oran, Büro Emekçileri Sendikası (BES) eski şube Başkanı Mustafa Benli’nin de gözaltına alınanlar arasında olduğu belirtildi. Gözaltına alınan 11 kişi hakkında 24 saat avukat kısıtlılığı kararı olduğu kaydedildi.

Polis baskınlarıyla ilgili HDP Mardin İl Örgütü, Mardin Şahmaran Kadın Platformu ve KESK Mardin Şubeler Platformu basın açıklamaları gerçekleştirdi.

HDP’nin Mardin il binasında düzenlediği basın toplantısında gözaltıların hukuki bir dayanağı olmadığına dikkat çekildi. AKP-MHP’nin faşist baskı ve devlet terörünü tırmandığı üzerinde durulan açıklamada, gözaltıların derhal serbest bırakılması istendi.

KESK Mardin Şube binasında KESK’li emekçiler ve Mardin Şahmaran Kadın Platformu tarafından basın açıklaması yapıldı. Mardin Şahmaran Kadın Platformu adına yapılan açıklamada kadına yönelik şiddet politikaları teşhir edilerek, mücadeleci kadınların hedef alınması protesto edildi. KESK adına yapılan açıklamada, en temel sendikal hak ve faaliyetlerin “terör” demagojisiyle saldırıya uğramasına tepki gösterildi.

Ağrı Doğubeyazıt’ta da akşam saatlerinde gözaltılar yaşandı. Gazeteci Aziz Oruç ve HDP Doğubayazıt İlçe Eşbaşkanı Abdullah Ekelek, Doğubeyazıt-Ağrı karayolunda gözaltına alındı. Muhammet İkram Müftüoğlu adlı bir kişi de aynı saatlerde evine ve işyerine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı.