Mardin’de kayyım eylemleri 12. gününde: Barış Anneleri katıldı

Mardin’de kayyıma karşı 12 gündür süren eyleme Barış Anneleri de katıldı. Barış Anneleri adına konuşan Sultan Özsoy, “Biz anneleriniz, askerlerin, gerillanın, polislerin annesiyiz. Barış, kardeşlik istiyoruz. Savaşın karşısındayız” dedi.

Mardin’de Barış Anneleri kayyım protestosunda konuştu.

İçişleri Bakanlığı kararıyla Mardin, Diyarbakır ve Van büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasına karşı başlatılan protesto eylemleri 12’nci gününde de devam etti. Mardin’de merkez Artuklu ilçesinde bulunan Karayolları Parkı’nda HDP’li milletvekilleri, yöneticileri ve Batman ve Siirt’ten gelen Barış Anneleri’nden oluşan kitle bir araya geldi. Grubun her gün oturdukları yerde oturmalarına izin vermeyen polis, kaldırımı kalkanlarla kapattı. HDP’liler ise buna karşı bulundukları yerde oturma eylemi başlatınca polis geri adım atmak zorunda kaldı.

Eyleme daha sonra dahil olmak isteyen kamu emekçileri ve barış annelerine polis izin vermedi. Buna karşı alana girmelerine izin verilmeyen grup da olduğu yerde oturma eylemine geçti. Alanın genişlemesiyle devam eden eylem sırasında yapılan görüşmeler üzerine polis geri çekilirken, eylem her günkü yerinde devam etti. Kalabalık hep birlikte zılgıtlar eşliğinde türküler söyledi.

‘EŞBAŞKANLIK MOR RENGİMİZDİR’

1 saat süren oturma eylemi ardından açıklama yapan HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, iftiralarla halk iradesinin gasp edilemeyeceğini belirterek,”Halkın iradesi, eşbaşkanlık sistemi bizim için kırmızı çizgidir mor rengimizdir. Kimse irademizi iftiralarla gasp edemez. Mücadelemizi geriletemez” dedi. “Özgür ve demokratik bir ülke için dün nasıl direndiysek bugün de direneceğiz” diyen İmir, “Bu yanlış adımdan geri dönülmedikçe biz de mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Biran önce eşbaşkanlarımızı görevlerine iade edin” ifadelerini kullandı.

Batman ve Siirt’en eylemlere destek vermek için gelen Barış Anneleri adına konuşan Sultan Özsoy da, “İnsanların ölmesini istemiyoruz. Bu ülkeye artık barış gelsin. Ölüm çare değil. Biz anneleriniz, askerlerin, gerillanın, polislerin annesiyiz. Barış, kardeşlik istiyoruz. Savaşın karşısındayız. Barışın önünü açın” diye konuştu.
Bir diğer Barış Annesi Halime Kaya ise “Kayyımı kabul etmiyoruz, neden 4 ay için seçim yaptılar. Hırsızlığına, hediye vermeye devam etseydi. Zaten belediyede oturuyordu niye seçim yaptılar. Bizimle mi alay etti kendisiyle mi? Kayyımı kabul etmiyoruz. İrademize, oyumuza sahip çıkıyoruz” diye konuştu.
Açıklamaların ardından grup HDP Mardin il binasına yürüyüş düzenledi.