Marmara Adası’ndaki yangın yerleşim yerlerine ulaştı

Balıkesir’in Marmara Adası bölgesinde orman yangını çıktı. Yangının yerleşim yerlerine ulaştığı belirtilirken Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, rüzgarın bölgede etkili olması yüzünden helikopterlerin yetersiz kaldığını söyledi.

Balıkesir’in Marmara Adası Mestanağa mevkiinde yangın çıktı. Bölgede etkili olan şiddetli rüzgar söndürme çalışmalarını olumsuz etkilerken yangının yakın durumdaki yerleşim yerlerine sıçramaması için yoğun çaba gösteriliyor.

Yangına Balıkesir Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, Marmara Adalar Belediyesi ile Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğüne ait arazözlerle müdahale ediliyor. Bölgeye yangın söndürme helikopteri yönlendirildi.

ETKİLİ RÜZGAR SÖNDÜRME ÇALIŞMALARINI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy yaptığı açıklamada, yangının kontrol altına alınmaya çalışıldığını söyledi. Rüzgarın çok etkili olduğunu ifade eden Aksoy, “Bir helikopter yetersiz kalıyor. Üst kesimlerde bulunan ahırların ve içindeki hayvanların ne durumda olduğunu bilmiyoruz. Telef olan hayvanların olduğu yönünde bilgi alıyoruz” diye konuştu. Bölgeden tahliyelerin başladığını söyleyen Aksoy, yanan evlerin bulunduğunu söyledi.

YANGIN YERLEŞİM YERLERİNE SIÇRADI

Yerleşim yerlerine sıçrayan yangında, 4 itfaiye eri ve bazı vatandaşlar duman etkilendi. Bazı ahırlardaki hayvanların öldüğü yangın nedeniyle vatandaşların evlerini tahliye etmeye çalıştığı bildirildi.

BALIKESİR BELEDİYE BAŞKANI: 4 AYRI NOKTADA YANGIN DEVAM EDİYOR

4 ayrı noktada yangının devam ettiğini açıklayan Balıkesir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz  “Yangından ziyade duman insanları rahatsız ediyor, insanlarda o yüzden bir panik havası var. Bölgede 24 bin insan var tahliye edecek gücümüz var” dedi.