Media Markt, Makro işçileri eylem yaptı, Uzel Makina işçileri Türk Metal’i protesto etti

DİSK Nakliyat-İş üyesi Real ve Uyum/Makro işçileri İstanbul, Ankara, Konya ve Kayseri’de eylemlerini sürdürdü. Uzel Makina işçileri de mücadelelerine ihanet eden Türk Metal-İş Sendikası İstanbul 1 Nolu Şubesi önüne siyah çelenk bırakarak Türk Metal’i protesto etti.

23 aydır hileli iflasa, haklarının gasp edilmesine karşı direnen DİSK/ Nakliyat İş üyesi Real Market işçileri, dün (29 Temmuz) İstanbul, Ankara, Konya ve Kayseri’de basın açıklaması ve kasa kilitleme eylemi gerçekleştirdi. Hileli bir şekilde iflas eden Uzel Makina’dan 11 yıldır tazminatlarını alamayan Uzel Makina işçileri de Türk Metal-İş Sendikası İstanbul 1 Nolu Şubesi önüne siyah çelenk bırakarak sarı sendikacılığı protesto etti.

Forum İstanbul AVM Media Markt’ta kasa kilitleme eylemi

Bayrampaşa Forum İstanbul AVM’deki Media Markt mağazasına giren direnişçiler, içeride alışveriş yaparak çok kısa süre içinde  kasaları kilitlediler. Aldıkları ürünleri kasalardan tek tek geçiren işçiler, paraları Media Markt ve METRO tarafından gasp edildiği için ödeme yapamayacaklarını belirterek ürünleri kasalarda bıraktılar. Müşterilerin bir kısmı eyleme destek vererek alışveriş yapmadan mağazayı terk ettiler. Mağaza önünde DİSK/ Nakliyat İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Media Markt mağazası önünde kısa bir açıklama yaparak, müşterileri Media Markt’ta alışveriş yapmamaya çağırdı.

Media Markt’dan çıkan işçiler AVM’nin önünde pankartlar ve dövizler açılarak basın açıklaması yaptılar. AVM’nin önünde direnişçi işçiler tarafından konuşmalar yapıldı.

Makro Market işçilerinden Ankara, Kayseri ve Konya’da eylem

Öte yandan Makro Market işçileri, Ankara’da Makro’nun Genel Müdürlük olarak kullandığı Elvankent Hukukçular Plaza’daki yeni yerinde direnişini sürdürdü. İşçiler, plaza önünde 26 Temmuz’da kitlesel basın açıklaması gerçekleştirirken, 28 Temmuz’da da Kayseri ve Konya’da “Yağma yok tazminatlarımızı alacağız” dedi.

Türk Metal-İş’e siyah çelenkli protesto

Gaziosmanpaşa Meydanı’nda bir araya gelen Uzel İşçileri ellerindeki dövizler ve açtıkları pankartlarla 11 yıldır alamadıkları tazminatlarını isteyerek Uzel Makina’nın arazisinin değerinin çok altında hileli bir şekilde satışını protesto ettiler. Türk Metal-İş Sendikası’nın önüne bırakılan siyah çelenk ile birlikte eylem sloganlarla bitirildi.