Mehmet’in katillerinin aklanmasına karşı Kadıköy’de basın açıklaması yapılacak

Gezi Direnişi’nin ilk şehidi Mehmet Ayvalıtaş’ın davasında, mahkeme iki sanığın da beraatine karar verdi. SODAP, “Adaletsizliğe boyun eğmeyen herkese çağrımızdır” diyerek yarın akşam (22 Ekim Salı) saat 19.30’da Kadıköy Süreyya Operası önünde basın açıklaması yapılacağını duyurdu.

2 Haziran 2013 gecesi Gezi Direnişi’ne destek için 1 Mayıs Mahallesi’nden yürüyüşe geçenlerin arasında bulunan Mehmet Ayvalıtaş, otoyol kapatıldığı sırada eylemcilerin üzerine sürülen aracın çarpması sonucu yaşamını yitirmişti. Ölümü kayıtlara trafik kazası olarak geçirilen Mehmet Ayvalıtaş’ın davasında sanıklar Mehmet Görkem Demirbaş ve Cengiz Aktaş “taksirle ölüme ve yaralamaya neden olmak” suçlamasıyla tutuksuz yargılandı.

6 yıldır süründürülen davanın bugün görülen 24. duruşmasında karar açıklayan İstanbul Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, sanıklar Mehmet Görkem Demirbaş ve Cengiz Aktaş’ın beraatine hükmetti. Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), “Mehmet Ayvalıtaş’ın hesabını düzenin değil halkın adaleti soracak!” şiarıyla 22 Ekim Salı saat 19.30’da Kadıköy Süreyya Operası önüne çağrı yaptı:

Mehmet Ayvalıtaş’ın 6.5 yıldır süren davasından çıkan karar adaletsizlik oldu, iki sanığın da beraatine karar verildi!

Adaletsizliğe boyun eğmeyen herkese çağrımızdır:

Yarın saat 19:30’da Kadıköy Süreya Operası önünde basın açıklamasında olacağız.

#MehmetAyvalitasGezidir