Melih Gökçek: Erdoğan’ın emrine uyarak istifa ediyorum

Ankara’da 23 yıllık Melih Gökçek dönemi sona erdi. Belediye Meclisi’nde istifa eden Gökçek’in bugüne kadarki suçlarının ne olacağı ise merak konusu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek Belediye Meclisi toplantısında istifa etti. İstifasıyla Ankara’da 23 yıllık Gökçek dönemi sona ermiş oldu. Konuşmasının başlangıcında belediye başkanlığı dönemindeki icraatlarını anlatan Gökçek, daha sonra Tayyip Erdoğan övgüsü bölümüne geçti. Dava adamı olduğu için Erdoğan’ın emriyle istifa ettiğini söyleyen Gökçek, “Benim davamda emir demiri keser” ifadelerini kullanarak istifasının başka bir gerekçesi olmadığını söyledi.

‘MABEDSİZ ANKARA’YI İNANÇ ŞEHRİ YAPTIK’

Açıklamasında 23 yıl boyunca Ankara’daki icraatlarını anlatan Gökçek, kendinden önceki dönemi “Suları haftanın 4 günü akmıyordu. Misafiriniz gelince gezdireceğiniz bir yer yoktu. Ankara’yı renksiz bir şehir olarak planlamışlardı. Mabedsiz şehir denilirdi. Hacı Bayram Camii ve çevresi, meyhane ve malum evlerle dolmuştu” diye anlattı. Gökçek icraatlarını ise şu şekilde sıraladı: “Yeni camiler yaptık. Camiler şehri İstanbul’u 2 kat geçtik. Artık Ankara’nın adı mabetsiz bir şehir değil, inanç şehri oldu. Ankara metroyu bizimle tanıdı. Hükümetin desteğiyle metroyu bitirdik. Bulvarları genişlettik, yeni yollar yaptık. Modifiye asfaltlarla Türkiye’yi biz tanıştırdık.”

‘BOZKIR ANKARA’NIN ADI ARTIK YEŞİL ANKARA’

Konuşmasında Ankaralıların sıkça eleştirdiği icraatları da öve öve bitiremeyen Gökçek, ‘Bozkır Ankara’ diye anılan şehri ‘Yeşil Ankara’ yaptığını iddia etti:
“Şehre giriş kapısı yaptık, dekoratif süs havuzları yaptık. Dünyanın en yeşil en çevreci otobüslerini kullandık. Musluklardan çamur akardı, artık su kesintisi olmuyor. Biz geldiğimizde Mamak ve Çankaya çöp kokardı. Çöp bertaraf tesislerini kurduk. Kişi başına düşen yeşil alan 2 metrekare iken, şimdi 20 metrekare. Bozkır Ankara’nın adı artık Yeşil Ankara.”

‘AÇ VE AÇIKTA KİMSEYİ BIRAKMADIK’

Seçim öncesi yoksullara yapılan gıda ve yakacak yardımlarını da es geçmeyen Gökçek şöyle konuştu:
“Ankara’da yoksullara yardımlarda bulunduk. Allah’ın izniyle aç ve açıkta kimseyi bırakmadık. Dar gelirli ailelere kömür yardımı yaptık. Avrupa Konseyi’nin 4 büyük ödülünü alan 3 belediye var; Viyana Lahey, Ankara… Onların 25 senede aldığı ödülleri biz 8 senede aldık. 4 ödül alan belediye başkaşı yok, ben tek başıma aldı. 1 kez dahi olsun, personelimin maaşını aksatmadım. Ankara’da yatırımlar sürerken, anadolunun dört bir yanına da elimizi uzattık. Pakistan’daki depremde bile biz elimizi uzattık.”

‘EMİR DEMİRİ KESER’

Geçen 23 yıla ilişkin açıklamasının ardından Gökçek, istifa kararını Belediye Meclis üyeleriyle paylaştı. “Yıllarımı AKP’ye vermiş bir kardeşinizim” diyerek serzenişte bulunan Gökçek, devamında istifa sürecine ilişkin bilgi verdi:
“Merkez Kurulu’nda istifam istenmiştir. Özellikle muhalif medya benim tepki göstereceğimi düşünerek konuyu kaşıdı. Peki ben neden sessiz kaldım? Ben bir davadan geliyorum. Benim davamda nefse uymak yoktur. Şahsi çıkarlar için davaya zarar vermek yok. Benim davamda emir demiri keser. O gün liderimiz benim belediye başkanı olarak katkı sağlamam gerektiğini düşünüyordu. Bugün de istifa ederek katkı sağlamamı istedi.”

‘SADECE VE SADECE ERDOĞAN’IN TALEBİNİ YERİNE GETİRİYORUM’

İstifasının başarısızlık ya da yorgunlukla açıklanamayacağını söyleyen Gökçek, “Sadece ve sadece Erdoğan’ın talebini yerine getiriyorum. İstifa etmemem için bana defalarca baskı yapanlar oldu. Ben Gökçek olarak vebal altına giremem, yanlışın hesabını Allah katında veremem diye korktuğum için Erdoğan’ın emrine uyarak istifa ediyorum. ‘Soruşturmalar yüzünden istifa ediyor’ diye dedikodu çıkarıyorlar. Benim alnım ak. Benim duruşum 278 Şubat’ta da, Gezi eylemlerinde de, 17-25 Aralık’ta da, 15 Temmuz’da da hep aynı oldu. Ve bu halk benim duruşuma oy verdi. Dünkü duruşum neyse bugün de o duruşun gereği olarak istifa ediyorum. 23,5 senedir sürdürdüğüm Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevimden istifa ediyorum. Mesai arkadaşlarıma, oy verenlere vermeyenlere teşekkür ediyorum. Son olarak bir duam olacak, bizden görünüp Erdoğan ve çevresine ihanet edenlere, bize zarar verenleri helak et ya Rabbim” dedi.

Kaynak: Evrensel