MESS dayatmalarına karşı metal işçileri uyarı eylemlerine başladı

Birleşik Metal-İş Sendikasının (BMİS) örgütlü olduğu fabrikalarda MESS’in 3 yıllık sözleşme, esnek çalışma ve düşük zam dayatmasına yanıt olarak bildiri okundu.

MESS sözleşmesi kapsamındaki fabrikalarda yapılan eylem nedeniyle her vardiyada üretim yarım saat geç başladı. İşçiler “Bu teklifler kabul edilemez şimdi kârlarınızdan fedakarlık etme sırası sizde” dedi.

Metal işkolunda, 130 bin işçiyi kapsayan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) için Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ve işçi sendikaları arasındaki görüşme süreci devam ediyor.

Metal patronları örgütü MESS, TİS görüşmeleri kapsamında çarşamba günü Türk Metal ile ve perşembe günü Birleşik Metal-İş Sendikası ile dördüncü kez görüştü.

Görüşmelerde sendikalardan zam tekliflerini aşağı çekmesini isteyen metal patronları, bu isteklerinin yanı sıra, 3 yıllık sözleşme, esnek çalışma ve kazanılmış bir dizi hakkı gasp etmeye yönelik niyetlerini de ortaya koydular.

MESS dayattığı bazı başlıklar şöyle:
  • Sözleşme süresinin 3 yıla çıkarılması
  • Sözleşmede 2 ay olarak ifade edilen deneme süresinin 4 aya çıkarılması.
  • Telafi çalışması düzenlemelerinin sözleşmeye eklenmesi ve denkleştirme çalışmasının 4 aya çıkarılması.
  • İkramiyelerde kıstelyevm (çalışılan günler için ödenmesi, raporlu günlerin ikramiyesinin kesilmesi) esası getirilmesi ve ikramiyelerin 12 ay sonunda toplu olarak ama kesintili ödenmesi.
  • ‘Hafif İşlerde Çalışabilir’ raporu olanların kendilerine gösterilen işi kabul etmedikleri takdirde iş akitlerinin kendileri tarafından feshedilmiş sayılarak ihbar tazminatı almadan işten ayrılması.
  • Sosyal Sigortalar İle İlgili İzinler maddesinin (b) bendinde yer alan 5 gün ve daha fazla istirahat alınması durumunda SGK’nin ödemediği ilk 2 günün ücretinin işverence ödenmesi hükmünün kaldırılması.
  • ‘İşyerlerine stajyer alımında sendika üyelerinin çocuklarının öncelikli tercih edilmesi’ hükmünün sözleşmeden tamamen çıkarılması.
  • Hafta tatilinde yapılan çalışmalarda daha yüksek fazla mesai ücreti uygulanan işyerlerinde 1 Eylül 2019’dan sonra işe giren işçiler için bu uygulamanın sona erdirilmesi ve fazla mesai ücretinin bu işçiler için aşağı çekilmesi.
Birleşik Metal-iş: “MESS dayatmalarına izin vermeyeceğiz”

Birleşik Metal-İş, üyelerinin talepleri doğrultusunda yapılan çalışmalarla belirlenen ücret teklifini revize etmelerinin sözkonusu olmayacağını belirtti.

Kazanılmış hakları geriye götüren maddeleri tartışma konusu yapmayacaklarını söyleyen Birleşik Metal-İş’ten yapılan açıklamada, “Sendikamız ilkesel olarak kazanılmış hakları geriye götüren maddeleri tartışma konusu yapmayacağını, müzakere etmeyeceğini, esneklik içeren maddeleri de kabul etmesinin mümkün olmadığını açıklıkla belirtmiştir” denildi.

Birleşik Metal-İş üyeleri bu sabah itibarıyla MESS’e bağlı fabrikalarda uyarı eylemlerine başladı.

Türk Metal: “Teklifler beklentimizin altında kalırsa greve çıkarız”

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak ise, MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi ile ilgili üyelerinin beklentisini karşılayacaklarını ve işçilerin, “Allah sendikamızdan razı olsun” diyebileceği bir sözleşme imzalayacaklarını söyledi.

Sözleşmenin ilk altı ayı için toplamda yüzde 26.28, geri kalan dönemlerde enflasyon artı 1 ila 3 puan zam talep ettiklerini hatırlatan Kavlak, “Aralık başında işverenden parasal teklif bekliyoruz. Teklifler beklentimizin altında kalırsa yasal süreci tamamlar greve çıkarız. Ben bugüne kadar grev kararı alınmadan imzalanmış bir sözleşme görmedim” dedi.

Türk Metal ile MESS arasındaki bir sonraki görüşme, 4 Aralık 2019 tarihinde saat 10.00’da, Birleşik Metal-İş ile ise aynı gün saat 14.00’da İstanbul’daki MESS Merkez Bürosu’nda yapılacak.

Kaynak: İşçi Gazetesi