MESS masaya kıdem ve ihbar tazminatını sürdü

On binlerce metal işçisini ilgilendiren MESS grup sözleşmeleri görüşmelerinin ikincisi 21 Ekim’de yapıldı. Patronlar masaya 3 yıllık sözleşmeden sonra kıdem ve ihbar tazminatı hakkının budanmasını da sürdü.

Türk Metal (TM), Birleşik Metal İşçileri Sendikası (BMİS) ve Öz Çelik-İş’te örgütlü olan 130 bin metal işçisinin ücret ve sosyal haklarının belirleneceği MESS Grup Sözleşmesi’nin 2. görüşmesi 21 Ekim’de gerçekleştirildi, bir sonraki görüşmeyse 4 Kasım’da yapılacak.

Sözleşme sürelerini 3 yıla çıkarma ısrarlarını önden ilan eden ve hatta başka ülkelerde bu sürelerin çok daha uzun olduğunu söyleyerek bu kararlılıklarının altını çizen MESS, 21 Ekim’de yapılan görüşmedeyse masaya kıdem ve ihbar tazminatı gibi önemli tarihsel kazanımların gasp edilmesini sürdüler.

Asgari ücretin belirlenmesinden işçi sınıfının kazanılmış ve saldırı hedefi olan haklarının korunmasına kadar birçok açıdan belirleyici bir yerde duran MESS grup sözleşmesi görüşmelerinden ikincisi ilk olarak TM’yle yapıldı.

TM ikinci oturumda “Günlük çalışmadan sayılan süreler, işe geç gelmeler, fazla çalışmaların düzenlenmesi, diğer ücretli izinler, ücretlerin ödenme şekli, işyerinin başka bir işverenliğe devri” gibi başlıkların yer aldığı 16 idari maddede anlaşma sağlandığını açıkladı.

TM görüşmede kabul edilen maddelerin başlıklarını şöyle duyurdu:

“Madde 26- Günlük çalışmadan sayılan süreler

Madde 27- İşe geç gelmeler

Madde 29- Fazla çalışmaların düzenlenmesi

Madde 33- Diğer ücretli izinler

Madde 39- Ücretlerin ödenme şekli madde

Madde 64- Muvazzaf askerlik

Madde 65- İhtiyat askerliği

Madde 66- Hasar tazminatı

Madde 69- Tüketim kooperatifi

Madde 70- Mamullerden yararlanma

Madde 72- İşyerinin başka bir işverenliğe devri

Madde 73- Dinlenme lokali

Madde 74- İşçilerin eğitimi ve öğrenimi

EK MADDE 1- Katılma”

BMİS’le görüşmede masaya tazminat hakları sürüldü

MESS ile ikinci görüşme ise Birleşik Metal-İş ile yapıldı.

Sendikadan yapılan açıklamada toplam 15 madde görüşüldüğü belirtilerek “Bu maddelerden sendikamızın değişiklik teklif etmediği 8 madde kabul edildi. Değişiklik önerdiğimiz 7 madde ise kabul edilmedi ve ertelendi” denildi.

“Çalışılmış sayılan süreler, fazla çalışmanın düzenlenmesi, iş sözleşmelerinin TİS ile ilişkileri, çıkarılan işçilerin işe çağrılması, ihbar tazminatı, kıdem tazminatı ve mazeret izni” başlıklarının yer aldığı maddelerin ertelendiği ifade edilen açıklamada, MESS’in ihbar ve kıdem tazminatı maddelerinde karşı çıktığı kaydedildi.

“MESS, karşı teklifi ile, yasal sürelerden daha fazla uygulama olan işyerlerinde 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren işe giren işçilere kanunda yer alan sürelerin uygulanmasını önerdi. Sendikamız ise, kazanılmış hakları geriye götürecek bir öneriyi kabul etmeyeceğini ve tartışmayacağını belirtti” denilen açıklamada üçüncü oturumun 4 Kasım’da saat 14.00’da yapılacağı bilgisi verildi.

Kaynak: Alınteri