Metal işçilerinin grevi Trump’a dert oldu!.. Trump grevci işçilere uzlaşın dedi, işçiler yanıt verdi: İşimize karışma!

Michigan Valisi Gretchen Whitmer da grevdeki işçileri ziyaret eden isimlerden oldu. | Fotoğraf: twitter.com/GovWhitmer

ABD’de on binlerce metal işçisinin katıldığı grev Trump’ın da gündemine geldi. ABD Başkanı Donald Trump, sendika ve General Motors’a oturup anlaşma çağrısı yaptı.

Evrensel’den Ekim Kılıç’ın New York’tan yaptığı habere göre, Amerika’nın “metal fırtına”sı devam ediyor. Pazar gece yarısı başlayan grev saatler 00.00’ı gösterdiğinde işçilerin sloganlarla fabrikaları terk etmesiyle başlamıştı. Grev, 2007’den beri General Motors’a (GM) karşı ülke çapındaki ilk grev olması özelliğiyle büyük önem taşıyor. İşçiler GM’ye karşı 2007’den önce en son 1970’de greve gitmişti.

Trump “uzlaşın” dedi

ABD Başkanı Donald Trump sosyal medya hesabından “İşte General Motors ve United Auto Workers ile yine başlıyoruz. Bir araya gelin ve bir anlaşma yapın!” diyerek sitemli bir çağrı yaptı.

Trump’ın paylaşımında “halkçı” bir dili kullanmaya çalışması ve işçileri tam olarak karşısına almak istememe tutumu dikkat çekti. Sosyal medya hesabından herkese kan kusan tavrıyla bilinen Başkan Trump, işçilerle şirketi eşitleyen bir dilde paylaşım yaptı.

Ancak işçilerden cevap gecikmedi. CNBC’ye konuşan Michigan GM fabrikasındaki grevci işçiler, şirketle olan müzakerelerden Trump’ın uzak durması gerektiğini söylediler.

12 yıldır sendika üyesi işçi Adriane Hall, “İflas ettiğimizde bize destek vermedi. Birleşik Otomotiv İşçileri Sendikasının (UAW) bunu unutacağını sanmıyorum. O zaman bizi desteklemedi, neden şimdi konuşuyor?” diye sordu.

İşçi Dekia Rawls, “Hızlıca anlaşmaya varmak ve acele etmek! Sendikalı işçileri umursadığını sanmıyorum” diye konuştu. 22 yıllık bir UAW üyesi olan Judy Batterbee de aynı fikirdeydi. Flint tesisinin dışında elinde bir UAW grev döviziyle dururken “(Acele etmenin) gerekli olduğunu hissetmiyorum” dedi.

Ancak işçiler arasında Trump’ı destekleyenler de vardı. Otomobil endüstrisinde 30 yıldan fazla deneyime sahip ve 23 yıldır sendika üyesi olan Brian Pannebecker, Trump’ın müzakereler üzerine görüşlerini tamamen desteklediğini söyledi. Ford çalışanı Pannebecker telefon görüşmesi sırasında CNBC’ye yaptığı açıklamada, “Onun ağırlık koymasında bir sakınca görmüyorum” dedi: “Bu konuda tartışmalı bir şey yok. İşçilerin ve yönetimin oturmasını ve anlaşma yapmasını istiyor” diye belirtti.

İşçiler kapıları kapatıp girişleri engellediler

AP News, NYT ve WSJ Citi analisti Itay Michaeli’nin tahminlerine dayanarak grevin GM’ye günlük 100 milyon dolar kayba sebep olabileceğini iddia ederken Detroit’ten yerel kaynaklar 250 milyon dolara varabileceğini iddia ediyor.

Öte yandan sendikalı işçiler, grev kırıcıların işyerlerine girmesini engelledi. Flint montaj fabrikası çevresinde her yöne göz alabildiğince motorlu araç kuyruğu oluştu. GM fabrikalarında çalışan beyaz yakalılara izin vermeyen işçilerle bazı araç sahipleri arasında ise ufak gerginlikler oldu.

Kaynak: Evrensel