Milletvekilleri, polisin parçaladığı 1 Mayıs çelengiyle Taksim’e çıktı

HDP, CHP ve TİP’li İstanbul milletvekilleri, DİSK Genel Merkezi önünde polisin parçaladığı 1 Mayıs çelengini alarak Taksim Meydanı’na çıktı. Çelenkten arta kalanları Taksim Anıtı’na koyan vekiller DİSK, KESK, TMMOB, TTB’nin ortak metnini de emekçiler adına anıtın önünde okudu

HDP’li vekiller Ahmet Şık, Musa Piroğlu, Oya Ersoy, Serpil Kemalbay, Züleyha Gülüm, CHP’li Ali Şeker ve Sera Kadıgil ile TİP’li Erkan Baş DİSK Genel Merkezi önünde polisin parçaladığı 1 Mayıs çelengiyle Taksim Meydanı’na çıktı.

1 Mayıs çelengini Taksim Anıtı’na bıraktıktan sonra vekiller adına konuşan HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, DİSK’lilerin gözaltına alınmasına tepki göstererek “Bizzat Soylu’nun talimatıyla gözaltına alındılar” dedi. Ersoy daha sonra DİSK, KESK, TMMOB ve TTB ile bütün 1 Mayıs bileşenleri tarafından hazırlanan açıklamayı okudu.

1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle Beşiktaş’taki DİSK Genel Merkezi’nden Taksim’e yürümek isteyen DİSK’lilere polis saldırmış ve aralarında Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu’nun da bulunduğu 15 kişi gözaltına alınmıştı.