Mısır’da ekonomik faaliyetlerin yeniden başlaması salgın endişesini artırdı

Mısır’da ekonomik faaliyetlerin yeniden başlaması salgın endişesini artırdı

Sisi yönetimi ekonomik faaliyetleri yeniden başlatıyor. Bazı işverenler de işçileri işten çıkarırken, bazıları ise işçileri, maaşları askıya almakla tehdit ediyor

Mısır’ın fabrikalarını ve üretim tesislerini tamamen çalışır duruma getirme kararı, kalabalık ülkede Covid-19 salgını korkusu yarattı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, uzun süredir devam eden ekonomik faaliyetlerin askıya alınmasının ülkenin ekonomik sıkıntılarını daha da kötüleştireceği korkusundan dolayı ülke fabrikalarını normal faaliyetlerine devam etmesi konusunda teşvik etti. Sisi, 7 Nisan’da, “Uluslararası ekonominin askıya alınmasından kaynaklanan hasar, salgının verdiği zarardan çok daha tehlikeli olabilir. Bazı ülkeler hastalıkla mücadele etmek ve ekonomiyi sürdürmek arasında bir denge kurmaktan söz ediyor” dedi.

Sisi, ülke mali rezervleri, Covid-19’un yayılmasını engellemek ve nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak için harcanırken, üretim tesislerini faaliyete geçirdi.

Ülke çapında gece sokağa çıkma yasağı

Mısır, Şubat sonu itibariyle Covid-19 vakalarının ortaya çıkmasına; okulları, camileri ve kiliseleri kapatarak, üniversitelerde eğitimi askıya alarak, on binlerce zorunlu olmayan satış noktalarının kapatılmasını emrederek ve restoranların çalışmalarını teslimat hizmetleriyle sınırlandırarak karşılık verdi.

Bunların yanı sıra, halkı sosyal mesafe önlemleri uygulamaya teşvik etmek amacıyla ülke çapında gece sokağa çıkma yasağı uyguladı. Hükümet ayrıca, ulusun 5 milyondan fazla memurunun neredeyse yarısına ve özellikle de kadınlara evde kalın çağrısında bulundu.

“Her ülke gibi Mısır da bir salgının yaratacağı çetrefilli koşulları tolere edebilecek durumda değil”

Mısır şu ana kadar 2 bin 500’den fazla Covid-19 vakası ve 183 ölüm bildirdi. Günlük vaka sayısı artmaya devam ediyor. Vaka sayısı 14 Nisan’da virüsün ilk görülmesinden bu yana en yüksek sayı olan 160’a ulaştı. Sağlık otoriteleri, on binlerce insana test yapıyor, sosyal mesafeyi teşvik ediyor ve hastaları tedavi etmek ve ölümleri azaltmak için canla başla çalışıyorlar.

Ülkenin ileri gelen immünologlarından Abdel Hadi Mesbah, “Enfeksiyon sayısındaki artıştan duyulan korku şaşırtıcı değil. Her ülke gibi, Mısır da bir salgının yaratacağı çetrefilli koşulları tolere edebilecek durumda değil” diyor.

Bütün bunlara rağmen, uluslararası tedarik zincirlerinin bozulması Mısır’a, yeni pazarlara ürün göndermek, ihtiyaç duyulan dövizi ülkeye çekmek ve yerel endüstrileri ve üretim hatlarını teşvik etmek için daha iyi bir şans sunuyor.

İşçiler işten çıkarılıyor

14 Nisan’da, Planlama Bakanı Hala al-Saeed, Temmuz ayında başlayan 2020-2021 mali yılında ekonominin büyümesinin Covid-19 krizinin ne kadar sürdüğüne bağlı olacağını söyledi.

Bu sırada Sisi yönetimi, tam tecrit gibi ciddi kısıtlamaların uygulamasından kaçınması konusunda iş dünyasının baskısı altında gibi görünüyor. Bazı işverenler işçileri işten çıkarırken, bazıları ise işçileri yetkililerin ülkedeki faaliyetleri tamamen durdurması halinde maaşlarını askıya almakla tehdit ediyor.

Sisi, özel sektöre 7 Nisan’da işçileri işten çıkarmamaları için çağrı yaptı. Özel sektör, Mısır’ın 39 milyonluk iş gücünün yüzde 80’ini istihdam ediyor.