MSB: Suriye’de güvenli bölge için ortak harekat merkezi kurulacak

Türkiye ve ABD arasındaki “güvenli bölge” görüşmeleri tamamlandı. Görüşmelerde ABD ve Türkiye’nin ortak harekat merkezi kurması kararlaştırıldı.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Suriye’de “güvenli bölge” kurulmasına dair görüşmelerde, ortak harekat merkezi kurulmasına karar verildiğini açıkladı.

Suriye’de “güvenli bölge” kurulması için Türkiye ve ABD heyetleri arasında yapılan görüşmeler tamamlandı. Milli Savunma Bakanlığı’nda 05-07 Ağustos arasında yapılan görüşmelerde, güvenli bölge için Türkiye ve ABD’nin ortak harekat merkezi kurulması kararlaştırıldı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Görüşmelerde Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek ilk aşamada alınacak tedbirlerin bir an önce uygulanması; bu çerçevede Güvenli Bölge tesisinin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için Türkiye’de Müşterek Harekât Merkezinin en kısa zamanda kurulması; müteakiben Güvenli Bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konularında mutabık kalınmıştır.”