Muhtarlara Kanal İstanbul baskısı: “Konuşmayın, yazı yazmayın, paylaşım yapmayın”

Muhtarlara Kanal İstanbul baskısı: Konuşmayın, yazı yazmayın, paylaşım yapmayın

Büyükçekmece’de muhtarlara Valilik direktifiyle Kaymakamlık tarafından “Kanal İstanbul hakkında konuşmayın, yazı yazmayın” baskısı yapıldığı ortaya çıktı

İstanbul Büyükçekmece’de muhtarlara “Kanal İstanbul hakkında konuşmayın, yazı yazmayın” baskısı yapılıyor. Evrensel’e konuşan mahalle muhtarları, Kaymakamlıktan arandıklarını söyleyerek, “Bize ‘Konuşmayın, dilekçe vermeyin, açıklamada bulunmayın, yol göstermeyin’ dediler” ifadelerini kullandı.

“Valilik direktifi ile arıyoruz” dediler

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Dursun Ayyıldız, “Kaymakamlık tarafından bir görevli, Valilik direktifi ile aradığını söyledi. ‘Basında ve sosyal medyada Kanal İstanbul’la ilgili bir şey paylaşmayın’ dedi. İki muhtar arkadaşı daha aradım, ‘Evet bizi de aradılar’ dediler” ifadelerini kullandı.

“İnsanlara yol göstermeyin, açıklama yapmayın” telkini

Sinanoba Mahalle Muhtarı Zeynep Akkan da kendisinin Kaymakamlık tarafından arandığını söyledi. Akkan, “’Bu konuda konuşmayın, açıklamada bulunmayın, yazı yamayın’ dediler. ‘İnsanlara yol göstermeyin’ dediler” diye konuştu.

Akkan, “Bu memlekette neyin nereye gideceği belli değil, ben başıma bir iş almak istemiyorum, kimseye yem olmak istemiyorum, görevimi yerine getiren bir muhtarım, görevimi yapmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

“Hiçbir şekilde yazı yazmayın”

Atatürk Mahallesi Muhtarı Alkış Barış, öğle saatlerinde arandığını söyledi. Barış, “Aradılar ve bize, ‘Kanal İstanbul hakkında herhangi bir yazı yazmayın’ dediler. ‘Hiçbir şekilde yazı yazmayın, Çevre Bakanlığına dilekçe vermeyin’ dediler” diye belitti.

Kanal İstanbul’a karşı olduğunu söyleyen Barış, “Memleketimizin tabiatı bozulmasın, bütün gündem Kanal İstanbul’la geçiyor, bilim adamları bunu zararlı görüyorlar, mühendisler zararlı görüyorlar. Televizyonlarda Cumhurbaşkanımızı dinliyorum, ‘Yapacağım’ diyor, bu kötü bir şey. Bize fikrimizi de sorun olmuyor zaten ama bilim adamları zararlı diyorlar, Marmara rezil olacak diyor. İstanbul’u zaten hafriyat kamyonları birbirine katmış durumda. Şimdi bu hafriyatlar nereye gidecek, nasıl taşınacak? Ben bu yüzden yapılmasına taraftar değilim” dedi.

Fikirlerini açıklamasına hiçbir şekilde kimsenin mani olamayacağını diyen Barış, “Ben fikrimi söyleyeceğim, eğer söylemezsem vatandaşlıktan çıkmış olurum. Beni seçen insanlara karşı sorumluluğum var. Sadece benim fikrim de değil, toplum olarak bir araya gelip bunları tartışmak ve konuşmak lazım, fikirlerimiz nedir anlatmamız lazım. Toplantı yapmamız lazım, bir araya gelmemiz lazım… Karşı çıktığımızı ve nedenlerini herkesin bilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

Yarkadaş: Parti devleti uygulamalarının tipik bir göstergesi

İddiayı sosyal medya hesabından duyuran CHP 26. Dönem İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da Evrensel’e konuştu. Yarkadaş, şunları söyledi:

“Dün akşam katıldığım bir televizyon programında Artı1 adlı araştırma şirketinin yaptığı bir kamuoyu araştırmasını yayınladım. O araştırmada İstanbul halkının yüzde 72’sinin Kanal İstanbul projesine karşı çıktığı görülüyordu. AKP iktidarı tepkileri dindirmek ve kamuoyu oluşmasını engellemek için, elindeki kamu gücünü kullarak Kanal İstanbul’un eleştirilmesini yasaklamaya çalışıyor. Bu yapılan parti devleti uygulamalarının tipik bir göstergesidir. İktidar, İstanbul’u ve dolayısıyla Marmara ile Trakya’yı adeta bir ölüye çevireceği bu projesinin konuşulmasını engelleyerek elde etmeye çalıştığı rantı korumayı hedefliyor. Ama ne yaparlarsa yapsınlar, toplumun tepkisini dindiremeyecekler.”