Mustafa Koçak 45 gündür ölüm orucunda

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın, 31 Mart 2015 günü görev yaptığı İstanbul Adalet Sarayı’nda öldürülmesiyle ilgili yargılanan Mustafa Koçak ve Murat Canım’a “Anayasayı ihlal” suçlamasıyla 11 Temmuz 2019’da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Verilen bu ceza üzerine Mustafa Koçak, tutuklu bulunduğu İzmir Şakran 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde, “adil ve bağımsız mahkemelerde yargılanma” ve “işkencecilerinin yargılanması” talebiyle açlık grevine girdi. Açlık grevi eylemini 90’ıncı gününde ölüm orucuna çeviren Koçak 44 gündür ölüm orucunda. Oğlunun 37 kiloya düştüğünü ifade eden anne Zeynep Koçak, “Devlet ona işkence olsun diye müebbet hapis cezası verdi. Mustafa’nın yeniden yargılanmasını istiyorum.

Bir anne olarak Mustafa’lar ölmesin. Bütün anneler evlatlarının arkasında olsun. Ne olursa olsun o evlat, onları bu devletin eline bırakmasınlar. Devlet acımasız, hak hukuk bilmeyen bir devlettir” diye belirtti. Cezaevi doktorunun oğluna müdahale etmek istediğini belirten baba Hasan Koçak ise şunları söyledi: “Hastanede bile anne babanın izni olmasa ameliyata alamıyorlar. Sen kimsin ki Mustafa’ya müdahale edeceksin annesinin babasının rızası olmadan. Mustafa’ya hiçbir müdahale yapamazlar, eğer yaparlarsa bu bir cinayettir. Tarafsız bir yargılama ve adalet istiyoruz.”