Nadira Kadirova cinayeti: Adli tıp uzmanı Şebnem K. Fincancı, otopsi raporunun en erken 1 ila 3 ay’da çıkacağını söyledi

#NadirayaNeOldu

Adli tıp uzmanı Profesör Şebnem Korur Fincancı, otopsi raporunun en erken 1 ila 3 ay arasında çıkacağını söyledi.

“Ölüm sebebi ateşli silahla yaralanma diye yazılmıştır. Çünkü intihar diyebilmeleri için vuruş yapılan bölge bildiğim kadarıyla göğüs bölgesi. O bölgenin incelenmesi gerekiyor, ellerinin incelenmesi gerekiyor. Elde silah atışı artığı var mı diye bakılması gerekiyor. Atış artığının dağılımının incelenmesi gerekiyor. Çünkü kendi eliyle tutarken mi yoksa kendisini savunmaya çalışırken mi meydana gelmiş olay. Bu incelemelerin hepsi de zaman alır, laboratuvar incelemeleri yapılıyor çünkü. Tabii bitişik ya da bitişiğe yakın atış olabilir, o zaman otopside bu da incelenir.

Mesafeyi de söyleyebilirler böylece. Ama yine de bütün bunlara rağmen intihar demez Adli Tıp, intihar söylemi nerden çıktı bilmiyorum.Emniyetin böyle bir açıklama yapması uygun değil çünkü bunu otopsiyi yapan hekimler intihar olup olmadığını değerlendirebilir ancak. Bunu da ölen kişinin el sürüntüleri, vücudunda başka yaralanmalar olup olmadığı, herhangi bir ilaç kullanımının olup olmadığı gibi bir takım değerlendirmeleri yaparak karar verebilirler. Bunların hepsinin çıkması da zaman alır. Yani bir ay ile üç ay arası bir zaman alır kanıtların tümünün sonuçlanması. O yüzden emniyetin intihar demesi hiçbir anlam ifade etmiyor hekimler bu değerlendirmeyi yapmadan.

Kaldı ki varsayalım ki intihar, intihara götüren nedenlerin de araştırılması gerekir. Psikolojik otopsi dediğimiz bir değerlendirmenin de yapılması gerekiyor. Kişinin herhangi bir sorunu var mıydı? Bir tedavi görüyor muydu, ilaç kullanıyor muydu? Çevresindeki insanların o kişi ile ilgili görüşleri neydi, arkadaşları aile bireyleri gibi. Bunlar zaman alan durumlar.

Emniyet haddini aşmış

Ön rapor hemen verilir. Zaten onu vermelerinin sebebi cenazenin defin edilmesi içindir. Çünkü ön rapor olmadan gömme izni alınamaz. Buradaki rapor açık belli ki, ateşli silah yaralanması, organ yaralanması var, kanaması vardır o nedenle de bunları yazmışlardır. Ama Asıl rapor bütün veriler, ayrıntılar, laboratuvar sonuçlarından sonra netleşir ve çıkar”

Kaynak: Yeni Yaşam Gazetesi