Nakliyat-İş: “Kargo işçilerinin sağlığı, patronlarının kârından daha önemlidir”

DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası, 8 Mayıs Cuma günü, İstanbul’da Yurtiçi Kargo Genel Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yaparak kargo işçilerinin pandemi günlerinde çalıştırılmasını protesto etti.

Sendika yöneticileri ve üye işçilerin katılımı ile gerçekleştirilen eylemde gündeme ilişkin açıklamayı Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu yaptı.

Dünyadaki pandemi nedeni ile en çok kargo işçilerinin salgınla karşı karşıya bulunduğunu belirten Küçükosmanoğlu, ülkede ilan edilen sokağa çıkma yasaklarında bile kargo işçilerinin çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Salgında işçi-emekçilerin çalışmaya devam ettiğini ve Nisan ayında 103 işçinin salgın virüs nedeni ile hayatını kaybettiğine dikkat çeken Küçükosmanoğlu, ağır koşullarda çalışan kargo işçilerinin, kargo götürdükleri müşterilerce potansiyel virüslü görülmelerinin de ayrıca psikolojik bir baskı oluşturduğunu belirtti.

Küçükosmanoğlu, işçilerin ‘ya çalışırsın ya işsiz kalırsın’ baskısı altında olduğunu belirterek, AKP iktidarının açıkladığı ekonomik paketlerin; ücretsiz izin, kısa çalışma ödeneği gibi bir çok düzenlemenin işçilere değil patronlara yaradığını ifade etti.

Bu süreçte taleplerinin; kargo işçilerinin insana yaraşır koşullarında çalışması, acil üretim yapan yerlerin dışındaki iş yerlerinin geçici süre ile kapatılması, acil ihtiyaçların dışında ki siparişlerin dağıtımının geçici bir süre ile durdurulması olduğunu belirten Küçükosmanoğlu, işçilerin sağlığının patronların kârından daha önemli olduğunu vurgulayarak, virüs sürecinde işçiler için örgütlenme zorunluluğunun daha fazla açığa çıktığını belirtti, kargo işçilerini örgütlenmeye çağırdı.