NATO Zirvesi ‘gergin’ başlıyor

ABD, Fransa ve Türkiye’nin açıklamalarıyla gerginliğin yükseldiği NATO’da, Zirve için ülkeler bir araya geliyor. YPG ile ilgili isteği karşılık bulmayan Erdoğan, Yunanistan konusunda da tepkileri üzerine çekmiş durumda 

Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa arasında son günlerde yaşanan siyasi gerilim devam ederken, NATO üyesi ülkeler örgütün kuruluşunun 70’inci yıl dönümü nedeniyle İngiltere’nin başkenti Londra’da bir araya geliyor.

NATO’nun 70’inci kuruluş yıl dönümü nedeniyle İngiltere’nin başkenti Londra’da iki gün sürecek NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde birçok isim bir araya geliyor. Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı askeri operasyonun ardından Fransa’dan gelen ‘NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti’ açıklaması ve Ankara’dan verilen yanıtla NATO’da siyasi gerilim yükseldi.

ABD-Türkiye gerginliği

29 üye ülkeden oluşan NATO zirvesi öncesi YPG’nin ‘terör örgütü’ olarak tanınmasını isteyen Türkiye ile buna itiraz eden ABD arasında da gerginlik yaşanıyor. Zirveye katılmak üzere Londra’ya hareket etmeden önce açıklama yapan Erdoğan, “NATO kendini güncellemeli, YPG konusunda tavrımız değişmeyecek. NATO, YPG’yi terör örgütü olarak kabul etmezse Baltık Planı’nın karşısında oluruz” dedi. Erdoğan’ın açıklamalarından birkaç saat önce ABD Savunma Bakanı Esper’de ise, ‘YPG’yi terör örgütü olarak tanımaya dönük herhangi bir kararı desteklemeyeceğiz’ açıklaması gelmişti. Türkiye’nin Baltık savunma planını engellediği iddiasına Ankara’dan yalanlama gelmiş, zirveye saatler kala basına konuşan bir Milli Savunma Bakanlığı kaynağı “şantaj” iddiasını reddetmişti.

Libya anlaşmasına Yunanistan tepkili

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin, Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanları konusunda Libya ile imzaladığı mutabakat muhtırası ise Yunanistan’ı endişelendiriyor. Euronews’te yer alan habere göre, Yunanistan Başbakanı Kriakos Miçotakis, zirvede NATO’dan Türkiye’ye kınama talep edeceğini bildirdi. Yunan Dışişleri Bakanı pazar günü Kahire’de konuyu Mısırlı mevkidaşı ile da görüştü. Miçotakis, “ülkesinin Türkiye’nin yaptığı hiç bir provokasyonu cevapsız bırakmayacağını” ifade etti. Erdoğan Londra yolculuğu öncesi yaptığı açıklamada Yunanistan Başbakanı’nın görüşme talep ettiğini, Yunanistan, Mısır ve Güney Kıbrıs’ın ‘attıkları adımı etkileyemeyeceğini’ söyledi.

“Bu çok riskli bir zirve”

The Times’a konuşan NATO’nun eski genel sekreteri Anders Fogh Rasmussen, “Bu çok riskli bir zirve” uyarısında bulunmuş, ABD, Fransa ve Türkiye’nin zirveyi olumsuz etkileyebileceğini söylemişti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg geçtiğimiz ay Brüksel’de yapılan NATO zirvesinde Türkiye’nin Suriye’de düzenlediği operasyon ile ilgili, “Türkiye’nin güvenlik kaygılarını anlıyoruz. Siyasi çözüm gerekiyor. Birlik ve beraberlik içinde hareket etmeye kararlıyız.” ifadelerini kullanmıştı.

Bunun üzerine Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) “beyin ölümünün” gerçekleştiğini ve Avrupa ülkelerinin NATO’yu savunmak için artık ABD’ye güvenemeyeceğini söylemişti.

Erdoğan ise, “Nato’nun beyin ölümü gerçekleşti” ifadesine yanıt vererek “Önce sen kendi beyin ölümünü bir kontrol ettir” sözlerini ifade etmiş, bunun üzerine Fransa Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa’yı bakanlığa çağırmıştı.