Nepal’den geldi, çalıştığı evde işkence gördü

Dört ay önce çalışmak için Nepal’den Türkiye’ye gelen Sonam Karmu Hyolmo çalıştığı evde defalarca dövüldü, aç bırakıldı, ailesiyle görüşmesine izin verilmedi, telefonuna ve pasaportuna el konuldu.

Nepal’de bulunan bir firma aracılığıyla çocuk bakıcılığı yapmak için Ankara’ya gelen Sonam Karmu Hyolmo, çalıştığı evde işkence ve kötü muameleye maruz bırakıldı. Sonam, 4 aydır çalışmasına rağmen yalnızca ilk ayın ödemesini aldı. Maaşını sorduğunda ise “Ailene gönderiyoruz” yanıtıyla karşılaştı. Telefonuna ve pasaportuna el konan Sonam, yaşadıklarını anlatan bir video çekerek yardım istedi.

Gazete Duvar’dan Aynur Tekin’in haberine göre, Sonam, Ankara Kurtuluş’ta bulunan Ecen Kız Öğrenci Yurdu’nun sahibi Yaşan Durmaz’ın kızı Gözde Durmaz Ayanoğlu’nun çocuğuna bakmak üzere Türkiye’ye geldi. Anlaşma çocuk bakıcılığı üzerinden yapılsa da bir süre sonra, Ecen Kız Öğrenci Yurdu’na ve yurdun sahibi Yaşan Durmaz’ın evine de götürüldü ve Sonam’a buralarda temizlik yaptırıldı. Sonam, “Buraya ailem için para kazanmaya geldim. Buraya gelmek için çok uğraştım.  Mülakata girdim ve gelmeden önce sağlık kontrolünden geçtim.” diyor.

Tek bir gün huzur içinde uyumadı

Çektiği videoda, sabah 5’ten gece geç saatlere kadar çalıştırıldığını söylüyor: “Bana bunu neden yapıyorlar. Çünkü tüm işimi yapıyorum bana verilen tüm görevlerimi yapıyorum. Sabah 5.00’te bazen saat 6.00’da işe başlamam için uyandırıyorlar. Kahvaltı hazırlama, ütü yapma ve tüm ev işleri. Gece 12.00-01.00’e kadar çalışıyorum. Nepal’den geldiğim günden beri tek bir gün huzur içinde doğru dürüst yemek yemedim ve uyumadım.”

Türkiye’de çalıştığı ilk zamanlarda, ev sahibi uyurken interneti kullandığını ve ailesine mesaj gönderdiğini anlatıyor. 4 aydır anne ve babasıyla hiç konuşamayan Sonam, sadece birkaç kez kız kardeşi ile haberleşebildiğini söylüyor: “En büyük sorunum ailemle konuşmama izin verilmemesi. İnterneti neden kullanmama izin vermediklerini bilmiyorum. Ailemle konuşmak istiyorum. Ailemin gerçekten iyi olup olmadığını bilmek istiyorum.”

Yanında çalıştığı Gözde Durmaz tarafından defalarca dövüldüğünü anlatan Sonam çektiği videoda kolunu göstererek, “Kolum henüz iyileşmedi, yaramı iyileştirmek için kullandığım ilacım vardı bitti. Bana hiç ilaç vermediler, çok dövdüler. Ne yapmalıyım?” diyor. Videonun sonunda ise herhangi bir işte çalışabileceğini belirterek “Tüm işinizi yaparım ama sadece ailemle konuşmama izin verin hepsi bu. Lütfen bana yardım edin, onların evinde kalmak istemiyorum” diye konuşuyor.

Videoları Twitter hesabı üzerinden paylaşan gazeteci Hasan Sarıtaş, Sonam’ın durumundan yurtta kalan Hindistanlı ve Pakistanlı ortak arkadaşları aracılığıyla haberdar olmuş. Gazete Duvar’a konuşan Sarıtaş, “Pakistanlı arkadaşımız bu işin üstüne gidebileceğimizi düşünerek durumu paylaştı. Bizim de böyle haberimiz oldu” diyor.

Sarıtaş’ın verdiği bilgiye göre videonun sosyal medyada gündem oluşturması üzerine Emniyet, dün gece Sonam’ın tutulduğu eve giderek Sonam’ı koruma altına aldı. Pasaportu ve telefonu da Sonam’a geri verildi: “Sonam, şikayetçi oldu. Biz de ifade verdik. Şikayet üzerine soruşturma da başlayacaktır diye düşünüyorum. Kadın derneklerinden de ulaştılar hukuki destek vermek için.

Yurt yetkilileri tarafından şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılmadı. Yurdun web sitesine son bir saattir ulaşılamıyor.