Nijerya’da kaçırılarak ‘fuhuş’ yaptırılan kadınlar doğuma zorlanıyor, bebekleri 830 ila 1400 dolardan satılıyor!

Yeni-sömürgeleşmenin belki de dünyadaki en çarpık örneği olan Nijerya’da son yıllarda sıkça yaşanan “bebek fabrikaları” baskınlarında erkek çocukları 1,400 ve kız çocukları 830 dolardan satılıyor.

Emperyalist-kapitalist sistemin daha fazla sömürü adına ucuz emek cehennemi olarak bellediği Nijerya’da işsizlik ve yoksulluk nedeniyle büyük şehirlere göç eden kadınlar, bu kentlerde kendilerini alıkoyan ve ‘fuhuşa’ zorlayan “bebek fabrikası” sahiplerince doğuma zorlanıyor ve dünyaya gelen bebekler 830 ila 1400 dolar arası fiyatlardan satılıyor.

Yeni-sömürgeleşmenin belki de dünyadaki en çarpık örneği olan Nijerya’da son yıllarda sıkça yaşanan bir olay olan “bebek fabrikaları”, ülkenin emperyalizme bağımlılık biçimini de özetlercesine sık sık gündeme gelmeye devam ediyor.

BBC’nin haberine göre sadece son bir yılda 160 çocuğun ‘ele geçirildiği’ ‘bebek fabrikası’ baskınlarında bugün Lagos’ta dört çocuk daha bulundu.

Ana şüphelinin arandığı baskında, tıbbi eğitim almamalarına rağmen ebe olarak çalıştırılan iki kadın gözaltına alındı.

Erkek çocukları 1,400, kız çocukları ise 830 dolardan satılıyor!

Nijerya polisi, erkek çocukların 1,400 dolardan ve kız çocuklarının 830 dolardan satıldıklarını açıkladı.

Her ne kadar alıcıların kim olduğunun bilinmediği ifade edilse de, “bebek fabrikalarının” emperyalizmin ve işbirlikçi Nijerya hükümetinin ülkedeki nüfus planlamasının bir sonucu olduğu biliniyor.

Tarım, madencilik ve imalat sanayii kollarında yoğunlaşan ucuz emek talebi, kayıt dışı çocuk işçiliğin kapitalistlerce bir ihtiyaç olarak piyasaya dönüştürülmesi sonucu her geçen gün tırmanıyor.

Nijerya’nın nüfus projeksiyonu

Ucuz emeğe dayalı bağımlı bir ekonomi olması için nüfus artışının aşırı teşvik edilmesine bağlı olarak, Birleşmiş Milletler nüfus projeksiyonlarına göre 1963 yılında nüfusu sadece 55 milyon olan Nijerya, 2015 yılı itibariyle 182 milyon, 20150 yılı itibariyle 397 milyon ve 2100 yılında ise 752 milyon nüfusa sahip olacak.