Nusaybin’de ölen 9 sivilin yakınları: ‘Erdoğan sarayın yıkılsın’

Nusaybin’de dün yaşanan patlamada şehit düşen 9 kişi bugün sabahın erken saatlerinde gözyaşları arasında toprağa verildi. Babasını kaybeden bir kadın, “Erdoğan biz senin sarayını mı yıktık ne yaptık Erdoğan!” sözleriyle tepki gösterdi.

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Yeni Turan Mahallesi’nde dün havan mermilerinden kaynaklı yaşanan patlamada şehit düşenlerin sayısı 9’a yükseldi. Hayatını kaybedenlerden Hasan Muhammed, Orhan Doğan, Adnan Doğan, Hüseyin Çakır, Mehmet Şirin Demir ve Ahmet Delen Kışla Mahallesi’nde bulunan Hececa (Hacılar) Mezarlığı’nda defnedildi. Hayatını kaybeden Naif Sincar, Dara Ali ve Aytekin Eroğlu ise sabahın erken saatlerinde Yenişehir Mahallesi’nde bulunan Morris Mezarlığı’nda defnedildi.

Sarayın yıkılsın
Acı ve öfkenin hakim olduğu cenaze törenlerine yüzlerce kişi katıldı. Okunan duaların ardından cenazeler yan yana defnedildi. Ağıtların bir an olsun dinmediği cenaze töreninde babasını kaybeden bir kadın, “Erdoğan biz senin sarayını mı yıktık ne yaptık Erdoğan! Sarayın yıkılsın” diye tepkisini gösterdi.

Yakınlarını kaybeden aileler, taziyelerini belediyeye bağlı taziye evinde kabul edecek.

Basının patlamaya QSD’nin sınırın öbür yanından attığı havanların neden olduğunu ileri sürerken, QSD yetkilileri ise bunun doğru olmadığını, Türk devletinin bu katliamı kendisinin yaptığını belirtmişti.