Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildi

Odatv’de yayınlanan MİT görevlisinin cenaze haberine ilişkin soruşturma kapsamında ifade veren Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildi

Odatv’de yayınlanan MİT görevlisinin cenaze haberine ilişkin soruşturma kapsamında Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ifade vermek için adliyeye geldi. Pehlivan ifadesinin ardından tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hâkimliğine sevk edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ifadesinin alınması için davet edilen Barış Pehlivan, İstanbul Adalet Sarayı’na geldi.

HDP Milletvekili Ahmet Şık da Barış Pehlivan’a destek olmak için Çağlayan Adliyesindeydi.

Adliyeye girmeden önce açıklama yapan Pehlivan, “Burada Barış’ın da (Terkoğlu) şüpheli olduğu davanın büyük ihtimalle sanığı olacağım. Onun için çağırdılar. Avukatlarımızı aradılar ve ifade vermeye geldim. Bana yapılan usulün aynısı, Barış Terkoğlu’na da yapılabilirdi” dedi.

Bir basın mensubunun, “Elinizde kitaplar da görüyoruz, sırt çantanız da var. Hazırlıklı mı geldiniz?” sorusu üzerine Barış Pehlivan elindeki kitapları göstererek, “FETÖ ile mücadele eden insanlar tutuklanıyor, Silivri Cezaevi’ne sokuluyor. Biz savunma olarak bu kitapları anlatacağız. Bizim gerçeğimiz ve savunmamız bu kitaplardır arkadaşlar” şeklinde konuştu.

Pehlivan ifade vermek üzere Adliyeye girdi. İfadesinin ardından bir süre kararın açıklanmasını bekleyen Pehlivan tutuklanam talebiyle Sulh Ceza Hâkimliğine sevk edildi.

Barış Terkoğlu ve Hülya Kılınç tutuklanmış, Odatv’ye erişim engeli getirilmişti

Soruşturma kapsamında Odatv internet sitesinin haber müdürü Barış Terkoğlu ve muhabiri Hülya Kılınç dün “İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek” iddiasından tutuklanmışlardı.

Terkoğlu ve Kılınç’ın tutuklanmasının ardından Odatv web sitesine erişim engeli getirildi.