Ölüm orucundaki çocukları için eylem yapan aileye gözaltı

Ölüm orucunun 207’nci gününde olan Mustafa Koçak’ın sesini duyurmak isteyen ailesi, açıklama yaptıkları sırada gözaltına alındı. 

Adil yargılanma talebiyle 207 gündür İzmir Şakran 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde ölüm orucunda olan Mustafa Koçak için ailesi Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda eylem düzenledi. “Mustafa Koçak, Helin Bölek ve İbrahim Gökçek adalet için ölüm orucunda. Onları adaletsizliğe teslim etmeyeceğiz” yazılı pankart açan Koçak’ın anne ve babası, taleplerini dile getirdi.

Baba Hasan Koçak, adalet talebiyle burada olduklarını dile getirerek şunları söyledi: “Adaletsizlik varsa maddelerde düzenleme yapılarak haksızlıklar giderilebilir. Biz anne ve baba olarak görevimizi yapıyoruz, susmayacağız. Bu bir bakanın çocuğu olsaydı böyle süründürecek miydiniz? Kendi çocukları bir gün aç kalsın bakalım neler oluyor o zaman. Oğluma su, şeker, B1 vitamin hapı verilmiyor.”

Anne Zeynep Koçak ise oğlunun sesinin duyulmadığını söyleyerek basına bu konuda çağrıda bulundu. Anne olarak yalnızca adalet istediğini belirten Koçak, “Bir evlat iki üç gün yemek yese anne baba ne hisseder? Benim oğlum 207 gündür aç, adalet için ölüm orucuna yatırdı bedenini. Ne olur bir şeyler yapın artık” şeklinde konuştu.

Polisler açıklama yapan anne ve babayı gözaltına aldı. Bu sırada eylemi izleyen yurttaşlar tepki göstermesine rağmen polisler anne ve babayı gözaltı aracına götürdü.

Ağırlaştırılmış müebbet verilmişti

Mustafa Koçak, itirafçı B.E’nin verdiği ifadeler nedeniyle, öldürülen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ı rehin alanlara “Silah temin etmek” ve “Anayasal düzeni bozmak” iddiasıyla 11 Temmuz 2019 tarihinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Verilen bu ceza üzerine Koçak, tutuklu bulunduğu İzmir Şakran 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde adil yargılanma talebiyle ölüm orucuna başladı.

Kaynak:MA