Ölüm solumaya devam ediyoruz… – İhsan Hacıbektaşoğlu

Avrupa Birliği Ortak Araştırma Merkezi Radyoaktivite Çevresel İzleme Haritasının linkini devamlı izliyorum.

Biliyorsunuz; daha önce Ordu ilimizde radyasyon yoğunluğu gözlenmiş ve bunu kamuoyu ile paylaşmıştım. Ordu valiliği bunun üzerine açıklama yapmış ve tehlike yoktur demişti.

Ne ki bölge halkı bu açıklamayla rahatlamadı. Aksine tedirginliği arttı. Öyle ya üyesi olduğumuz uluslararası bir bilim enstitüsü radyasyon bölgede çok yüksek diye harita yayınladı. Halk bilime mi inansın yoksa bir valinin açıklamasına mı?

Peki şimdi ne oldu? Aynı enstitü bu kez yayınladığı haritada Trabzon ve Rize illerinde radyasyon patlaması uyarısı verdi. Bunu yayınladığı haritada açıkça belirtti.

Bölge halkı ise ne olduğundan habersiz. Sadece bir avuç duyarlı insan konu ile ilgili bilgilendirme yapmaya çalışıyor.

Radyasyonun artışı ile ilgili iddialar ise muhtelif. Biliyoruz; bölgede yoğun bir maden çalışması var. Ayrıca bölge uranyum zengini bir bölge. Maden çalışmaları uranyumu açığa çıkardığı iddia ediliyor.

İddialar bununla da sınırlı değil. Yapılan araştırmalarda bölgede maden şirketlerinin ortaklarının bir kısmı İranlı. İşte bu durum şüpheleri arttırıyor. Akıllara deli sorular geliyor. Acaba bölgede gizli uranyum çıkartılması mı söz konusu?

Sorular ve deli sorular…

Ortada ise kocaman bir gerçek var. Ordu, Giresun, Trabzon, Rize sürekli radyasyon soluyor…
Bugün ise haberleri izliyorum. Televizyonlar yoğun sıcaklar dolayısıyla İstanbul’da radyasyon artışının olduğunu söylüyor.

Sanki bir algı operasyonu var. Dikkatleri İstanbul’a odaklayıp doğu Karadeniz’deki büyük tehditin üzeri örtülüyor. Oysa İstanbul’daki artış çok ciddi değil. Doğu Karadeniz’de ise ölüm tehlikesi var.

Hükümetin artık kamuoyunu rahatlatacak bilgileri paylaşması gerekiyor.

Öyle ya; üyesi olduğumuz bir bilim enstitüsü ölüm soluyorsunuz diye harita yayınlıyor. Bu es geçilemez.

Her evde bir kanser vakasının olması tesadüf olamaz.

Ölümle arkadaş olduk. Ve bunun nedenlerine dair bir çalışma yapılmıyor. Ya da yapılmak istenmiyor.

Belli ki Karadeniz halkının sağlığı para için yok sayılıyor…