Ormanlar yangın yeri -Yusuf Gürsucu

Geçtiğimiz gün yaşanan 27 orman yangınına ertesi gün 6 yangın daha eklendi. Madenler, imar ve operasyonlar nedeniyle ormanlar yakılıp kesilirken, küresel ısınmanın etkisiyle de yangınlar artacak

Çanakkale Kazdağları’nda altın madeni sahası olarak verilen ve 195 bin ağacın katledildiği ormanlar için halk ayağa kalkmış durumda. Madenler nedeniyle ağaçlar ‘izinli’ olarak katliama uğrarken, diğer yandan Mardin, Dersim ve birçok merkezde askeri operasyonlar nedeniyle orman yangınları yaşanmış ve yangınlara halkın müdahalesi engellenmişti. Kıyı kesimlerde yaşanan orman yangınlarının ise genellikle rantsal amaçlı olduğu belirtiliyor. Hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesi ve buna bağlı güçlü rüzgarların ortaya çıkması yangınlara müdahalede zorlukları ortaya çıkarırken, ufak bir ihmal ya da dalgınlık binlerce ağacın ve ormanlar içinde yaşayan binlerce canlının yaşamını yitirmesine neden oluyor.

Milas’ta orman yandı

Tavşanlı, Marmara Adası, Gebze ve Dursunbey dahil toplam 27 bölgede çıkan orman yangınlarına ertesi gün 6 yangın daha eklendi. Muğla’nın Milas ilçesi ormanlık alanında nedeni belirlenemeyen bir orman yangını yaşandı. Demirciler Mahallesi sınırlarındaki çam ağaçlarıyla kaplı sarp arazideki orman yangınını söndürmek için havadan ve karadan müdahale yapıldı. Yangın sonucu onlarca hektar orman alanındaki ağaçlar yanarak kül olurken, içinde yaşayan birçok canlı da yaşamını yitirdi.

Maraş’ta 5 hektar kül oldu

Maraş’ın Afşin ilçesinde yaklaşık 5 hektarlık orman yanarak kül oldu. Afşin’e bağlı, Yazıköy Mahallesi, Ağcaşar mevkisindeki ormanlık alanda çıkan yangının nedeni belirlenemedi. Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyen yangına 1 helikopter, 6 arazöz, 4 su tankı, 2 dozer, 2 greyder ile müdahale edildi.

Eskişehir’de binlerce ağaç

Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde, 30 hektarlık alanda etkili olan yangın zorlukla kontrol altına alındı. Seyitgazi’ye 22 kilometre uzaklıktaki Gökçegüney ve Yapıldak köyleri civarındaki Karaçam ormanlık alanında başlayan yangına Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü ile çevre belediyelerden itfaiye müdahale etti. Çok sayıda arazöz ve helikopterle söndürme çalışmaları sırasında ormandan çıkan duman gökyüzünü kaplarken, yangın rüzgarın etkisiyle yayıldı.

Yozgat’ta da yangın

Yozgat’ın Çayıralan ilçesinde nedeni belirlenemeyen orman yangını çıktı. İlçeye bağlı Avşaralan köyü yakınlarında ormanlık alanda çıkan yangına, 5 arazöz, 2 greyder, kepçe, dozer, 3 itfaiye aracı ve 35 yangın işçisi ile yurttaşlar müdahale etti. Rüzgar nedeniyle yangının kısa sürede büyüdüğü ve bu nedenle kontrol altına alınmasında zorlanıldığı belirtildi.

Kütahya’da 17 saat sürdü

Kütahya’nın Tavşanlı ilçe merkezine yaklaşık 35 kilometre uzaklıktaki Eğriöz köyü mevkisinde bulunan ormanlarda her zaman olduğunu gibi henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Yoğun dumanın gökyüzünü kaplamasının ardından bölgeye Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı 10 arazöz gönderildi. 3 yangın söndürme helikopteri de havadan müdahale etti. Eğriöz ve çevre köylerden gelen yurttaşlar ise yangın söndürme çalışmalarına destek verdi. Şiddetli rüzgar nedeniyle ekipler yangını kontrol almakta güçlük çekti. Yangında yaklaşık 80 hektarlık karaçam ormanı kül oldu.