Osman Kavala tekrar tutuklandı

Gezi Direnişi davasından beraat eden ancak 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili bir dosyadan kaynaklı tekrar gözaltına alınıp, adliyeye sevk edilen Osman Kavala, tekrar tutuklandı.

 Erdoğan’ın “ o zat” diye tariflediği, Gezi davasından salıverilmesini eleştirdiği, savcının, Hanrey Barkey ile görüştüğü ve ‘darbe teşebbüsünde bulunduğu’ iddiasıyla tutuklanmasını istediği Kavala için mahkeme tutuklama kararı verdi.

Kavala’nın darbe teşebbüsü iddiasıyla suçlandığı yazıda şu ifadeler yer aldı:

“Hakkında Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebir şiddet kullanarak çalışamaz hale getirmek suçu yönünden kovuşturma bulunan Osman Mehmet Kavala’ya Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin anayasal düzenini cebir şiddet kullanarak değiştirmeye teşebbüs (darbe teşebbüsü) suçun niteliği mevcut delil durumu şüphelinin kaçma ihtimalinin bulunması adli kontrol tedbirleri yetersiz kaldığı dikkate alınarak Osman Kavala’nın atılı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin anayasal düzenini cebir şiddet kullanarak değiştirmeye teşebbüs suçu yönünden CMK 100 maddesi gereğince sorgusu yapılarak tutuklanmasına karar verilmesi kamu adına talep olunur.”

‘Barkey ile görüştü’

Tutuklama talebi yazısında “FETÖ” soruşturması çerçevesinde hakkında soruşturma yürütülüp yakalama kararı çıkarılan Fetullah Gülen’ın başkanlığını yaptığı Rumi Forum Vakfı’nın organizasyonuında yer alan Hanrey Barkey ile Osman Kavala’nın görüştüğü iddia edilerek şöyle denildi:

“Şüpheli Mehmet Osman Kavala’nın Hanrey Barkey ile 18 .07. 2016 tarihinde Karaköy semtinde bir restorantta buluştukları bunun yanında yapılan iletişim analizlerinden de anlaşılacağı üzere darbe girişimi öncesi ve sonrasında yoğun irtibatlarının bulunduğu yine iletişim analizine göre şüpheli Kavala’nın diğer şüpheli Barkey ile darbe girişimi öncesi 27. 06 .2016 tarihinde önce Şişli ilçesinde şüpheli Kavala’ta ait işyerinde devamında da 30. 06. 2016 tarihinde Diyarbakır ilinde bir araya gelerek PKK terör örgütü irtibatlı kişilerle buluştuklarını tespit edildiği..”

Kavala hakkında, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili süren soruşturma nedeniyle gözaltı kararı verildiği belirtiliyordu.