Özerk Yönetim Anayasa Komitesi tutumunu açıkladı: 5 milyon Suriyelinin iradesi yok sayıldı

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Cenevre’de başlayan Suriye Anayasa Komitesi toplantıları sürecine göre hareket etmeyeceklerini duyurdu.

Dünya Kobanê Günü’nü yaptıkları açıklama ile kutlayan Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, 5 milyon Suriyelinin ve Özerk Yönetimin iradesini yok sayan Anayasa Komitesi’ne göre hareket etmeyeceklerini belirtti.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü’ne ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen’in  Suriye Anayasa Komitesi görüşmelerine ilişkin yaptığı açıklamaya dikkat çekilerek özetle şu ifadelere yer verildi:

“Özerk Yönetim olarak Kobanê Direnişi’ne destek veren 30’dan fazla ülkeye teşekkürlerimizi sunuyoruz. Dünya Kobanê Günü, DAİŞ’in Kobanê’de yenilgiye uğratılması için verilen eşsiz direnişe destek günü olmuş ve DAİŞ işgali altında olan Suriye’nin diğer bölgelerinin çetelerden temizlenmesine ve zafere ulaşılmasına vesile olmuştur.

Türk devleti DAİŞ ve El Nusra çetelerinin dünyaya yayılmasında ve sınırları üzerinden Suriye ve Irak’a dağılmasında büyük rol oynadı. DAİŞ çeteleri aralarında çocuk ve kadınların da olduğu binlerce insanı vahşi bir şekilde katletti, pazarlarda köle olarak sattı.

Türk devleti Kürt, Arap ve Hıristiyanların birlikte, demokratik bir şekilde yaşadığı Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerine yönelik ‘güvenli bölge’ adı altında başlattığı saldırılarla DAİŞ çetelerini yeniden canlandırmak istemektedir. Bu komitenin kurulmasıyla 5 milyon Suriyelinin ve Özerk Yönetim temsilcilerinin iradesi yok sayıldı. Anayasa Komitesi’ne ve Cenevre’de yapılacak olan görüşmelere katılmamamız ciddi sorunlara yol açacaktır. Böyle bir durumda komiteye göre hareket etmeyeceğiz. Demokrasi, eşitlik ve onurlu bir yaşam talebi olan bütün dünya halklarına, Suriye halkına yönelik gerçekleştirilen katliamlara karşı durma çağrısında bulunuyoruz. Kuzey ve Doğu Suriye halklarının iradesi düşmanların planlarını boşa çıkartacaktır. Şehitlerin kanıyla elde edilen kazanımları korumaya ve ortak, özgür, onurlu bir yaşam için bütün gücümüzle mücadele etmeye hazırız.”

Kaynak: Artı Gerçek