Özgür Bilimsel Eğitim İçin Özgür Üniversite’de Dördüncü Derslik

Kaldıraç Üniversite’nin düzenlediği Özgür Bilimsel Eğitim İçin Özgür Üniversite’nin dördüncü dersliğinde Prof.Dr.Beyza Üstün vardı.Derslikte “Sistemin yarattıkları:Ekolojik kriz ve ne yapmalıyız?” konusu konuşuldu.

Bugünlerde uğraşılan Covid-19 salgını ve kuş gribi, domuz gribi salgınlarının kapitalizmin kaçınılmaz sonucu olduğuna değinen Prof.Dr.Beyza Üstün, Karl Marx’ın”Her şeyi belirleyen öne çıkan insan değil onu var eden koşullardır.” sözüyle de kapitalizmin doğa sömürüsünün sonucunda salgınların ortaya çıktığını açıkladı.

“Doğadaki tahribatın giderilmesi mümkün müdür?” sorusuna ise tahribatların belirli derecede giderilebileceğini ancak Hasankeyf’teki ,Kazdağları’ndaki tahribatların giderilmesinin kolay olmayacağını ,uzun zaman içinde düzelebileceğini söyledi.Doğadaki kapitalist sömürü durduğu anda doğanın kendisini yenilemeye başladığını söyleyen Prof.Dr.Beyza Üstün bu sömürünün durdurulması için sosyalizmin gerekliliğine de değindi.Sosyalizmde hiç bir sömürüye yer olmadığı gibi hayvan sömürüsüne de yer yoktur. Doğanın üzerindeki baskı kalktığı anda mutasyonların olmayacağını, virüslerin salgına yol açmayacağını söyledi.

Mega projelere de değinen Prof.Dr.Beyza Üstün, kapitalizmin tahribatının artık mega boyulara ulaştığını;3.köprü,3.havaalanı,Kanal İstanbul projelerini bu mega projelere örnek olduğunu söyledi.Kriz derinleştikçe mega projelerin de artacağını söyleyen Prof.Dr.Beyza Üstün, krize karşı örgütlü mücadelenin gerekliliğine de değindi. Rojova’daki kadınların örgütlü mücadelesinin örnek teşkil ettiğini ve umut vaad ettiğini söyledi.

Prof.Dr.Beyza Üstün son olarak ekoloji politik perspektifle yaşamanın ve kadın emeğinin temel olması gerekliliğine değinerek dersi tamamladı.