Pakistan’da iki genç kız, bir erkekle görüntülendikleri videonun internette yayılmasının ardından aileleri tarafından katledildi

İki genç kız, genç bir erkekle birlikte görüldükleri videonun sosyal medyada yayılmasının ardından “namus” adı altında cinayete kurban gittiler. 16 ve 18 yaşlarındaki gençlerin katilleri ise aile üyeleri.

Polisin BBC’ye yaptığı açıklamaya göre Pazar günü; kadınlardan birinin abisi, diğerinin babası olmak üzere iki kişi tutuklandı.

Pakistan haber kanallarında yapılan açıklamalara göre yakalanan aile üyeleri, genç kızları öldürdüklerini itiraf ettiler. Bir gencin kendisiyle birlikte 3 genç kızı ıssız bir yerde videoya kaydetmesinin ve videoda öldürülen iki kızla öpüşmesinin cinayete sebep olduğu düşünülüyor. Polisin yakın zamanda yaptığı açıklamalara göre videodaki üçüncü genç kız ve videoyu çeken kişi hayattalar.

Gulf News’un haberine göre, katledilen kadınların bedenleri aileleri tarafından Güney Veziristan’ın bir köyünde yakıldı. Polis ekipleri şu an bölgede olayı araştırıyor.

Pakistan, 2016 yılında manken Qandeel Baloch’un abisi tarafından katledilmesiyle ülke çapındaki protestoların ardından namus cinayetlerine karşı bir yasa çıkarmıştı. Buna rağmen, aktivistler her yıl namus adı altında binden fazla cinayet işlendiğini ifade etmekteler.

Pakistan İnsan Hakları Komisyonu (HCPR) da bu cinayetleri kınadı ve 2016’daki yasal değişikliğe rağmen “namus” cinayetlerinde çok büyük bir azalma görülmediğini söyledi.

HCPR açıklamasında, eskimiş ve ölümcül bir kavram olan namus kadınların bedenleri ve hareketleri üzerinden Pakistan’da hala hüküm sürmekte olduğunu ve bu namus cinayetlerinin failleri cezasız kalmaya devam ettikçe yasaların bir değişiklik yaratmasının çok daha fazla zaman alacağını ifade etti. Ayrıca bu namus cinayetlerini işleyen, destekleyen ve suçsuz bulan patriyarkanın günlük hayatta da seksizmi yaygınlaştıran patriyarkayla aynı olduğunu ekledi.

Pakistan’daki feminist politik bir grup olan Demokratik Kadın Cephesi, işlenen cinayetlere karşı daha bağlayıcı yasalar için hükümete çağrıda bulundu. Grubun lideri Mumtaz Tajik, kadınların rızası alınmadan, uygunsuz bir şekilde internette dolaşan videonun bu vahşi cinayetin sebebi olarak gösterildiğini söyledi. Kışkırtıcı şiddet uygulayan erkeklerin yanısıra başkasının özel videolarını onların kişisel haklarını hiçe sayarak yayınlayan erkeklerin de hesap vermesini talep ettiklerini belirten Tajik; kadınların bedenlerinin ve hayatlarının ailenin erkeğinin malı olarak görüldüğü toplumda, aile içindeki şiddetin hala yaygın olduğunu ekledi.