Pandemi Nedeniyle Kapitalist Aşırı Üretim Durunca Kuzey Kutbu’ndaki Ozon Deliği Kapandı!

Yeryüzündeki toplam sera gazı salınımının yüzde 71’inin sadece 100 büyük tekel tarafından üretildiği kapitalist aşırı üretim pandemi yüzünden durunca, Kuzey Kutbu üzerindeki ozon deliğinde kapanma gözlendi

Avrupa Birliği’ne bağlı Kopernik Atmosfer Gözlem Servisi yaptığı duyuruda, “23 Mart itibariyle yapılan incelemelerde Kuzey Kutbu’nda ozon tabakası üzerinde gözlemlenen en büyük delik kapandı” denildi.

”Düşük sıcaklıkların kaynağı, sera gazı salınımının azalması”

Bilim insanları mart ayında söz konusu deliğin formunun farklı bir hal aldığını ve bunun sebebinin de Kuzey Kutbu’nda görülen düşük sıcaklıkların etkili olduğunu düşünüyor.

Araştırmaya göre, kutuplarda oluşan yüksek basıncın etkisiyle soğuk havanın normalde kutup bölgelerine yoğunlaşması gerekiyor. Ancak 2019 yılında kutup bölgesinde havada oluşan girdap sebebiyle artı 20 dereceye varan iki farklı sıcak hava dalgası meydana geldi ve bu durum da ozon tabakasının hızla kapanmasını sağladı.

Kopernik Atmosfer Gözlem Servisi görevlilerinden bilim insanı Antje Inness, “Kuzey yarım kürede çok tuhaf bir şekilde güçlü bir ozon tükenmesi görüldü. Kutup girdapları bu sene oldukça dinamik ve güçlüydü. Bu sebeple sıcaklık düşük seyretti ve stratosfer tabakasındaki bulutların aylarca kalmasını sağladı.” diye konuştu.

”Kapitalistler her daim alçaklık peşinde: Üretimin ve tüketimin azalmasıyla alakası yokmuş!”

Her ne kadar kapitalist medya kuruluşları bu gelişme ile üretimin durmasının bir bağının olmadığını söyleyerek “kapitalist barbarlığı kurtarma” kaygısı gütse de, gezegenin sıcaklığının artmasına neden olan sera gazlarının toplam salınımının yüzde 71’inden sadece 100 tekelin sorumlu olduğu, ihtiyaca değil piyasaya göre şekillenen kapitalist üretim tarzının büyük ölçüde durmasının ve ExxonMobil, BP, Shell, ENI, Total gibi enerji tekellerinin talep düşüşü yüzünden ürünlerinin alıcısız kalmasının ozon deliğinin kapanmasıyla paralelliği su götürmüyor.