Patronların Yeni Salgın Fırsatçılığı: Sokağa Çıkma Yasağında Yatılı Çalıştırma!

Patronlar sokağa çıkma yasağına rağmen işçileri çalıştırmada yeni yöntemler aramaya devam ediyor. Cerceylan isimli firma, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda sokağa çıkma yasağında ‘çözüm olarak’ işçileri yatılı çalıştırdığını belirtti

Koronavirüs salgınına karşı alınan sokağa çıkma yasağı kararına karşın patronlar, işçileri sağlıksız koşullarda çalıştırmaya devam ediyor. Cerceylan isimli dekorasyon firmasının sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda, işçilerin bir odada yan yana bulunan yataklarda yattığını gösteren fotoğraflar görüldü. Firma yetkilisi fotoğrafların üzerine, “Sokağa çıkma yasağı varsa 4 gün iş durmaz ekipler şantiyede kalır” yazdı. Fotoğraflarda, işçilerin Bodrum ve İstanbul’da çalıştırıldığına da yer verildi.

Konuyu sosyal medya hesabından gündeme getiren Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi, “Sokağa çıkma yasağı insan sağlığını korumak için alınmış bir önlemdir. 4 işçi aynı odada yan yana kalarak bu önlem hiçe sayılmakta, yeni bir çalışma düzeninin denemesi yapılmaktadır! Derhal bu uygulama durdurulmalıdır” diyerek tepki gösterdi.