Pilot Bahadır Altan’dan Ulaştırma Bakanlığı’na yanıt

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki uçak kazası sonrası yaptığı açıklamalardan nedeniyle işine son verilen pilot Bahadır Altan, pilotaj hatalarına ilişkin iddiaları yalanlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya yanıt geldi. 

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 5 Şubat’ta iniş sırasında pistten çıkan ve 3 kişinin yaşamını yitirmesine ve 180 kişinin yaralanmasına neden olan uçak kazasıyla ilgili tartışmalar sürüyor. Bazı basın yayın organları, Pegasus Havayolları’na ait yolcu uçağının kara kutusunun Almanya’nın Braunschweig şehrindeki Alman Havacılık Kaza Soruşturma Bürosu (BFU) tesislerinde önceki gün Amerikalı yetkililerin nezaretinde deşifre edildiğini açıkladı. Yine, kara kutulardan olumsuz meteorolojik şartlardan kule ve hatta pist bakım hatalarına kadar bir dizi ihmalin çıktığı iddia edildi. İddialara göre, sanılanın aksine kara kutu kayıtlarına göre kazada pilot hatasının düşük seviyelerde olduğu belirtildi.

Bakanlık’dan açıklama  

Haberin basında yer almasından kısa bir süre sonra Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı dün bu iddiaları yalanlayan bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, uçağın kara kutularının yurt dışında incelendiği ve kaza raporunun yayımlandığı ile ilgili haberler gerçeği yansıtmadı belirtildi. Açıklamanın devamına ise, “Adli yargı kararları ve kaza araştırma ve inceleme raporları ortaya çıkmadan, doğru olmayan bilgilerle kamuoyunu yanıltmak, hem kazanın sebeplerine sağlıklı bir şekilde ulaşılmasına engel teşkil eder hem de kazada taraf olan kurum, kuruluş ve şirketlere, yaralanan veya hayatını kaybeden insanların yakınlarına haksızlık yapılmış olur” ifadelerine yer verildi.

Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan ise, 6 Şubat’ta yaptığı açıklamada söz konusu kazaya ilişkin, ”Sert iniş yapan uçak kırıma uğradı” ifadelerini kullanmıştı.

 Pilot Altandan bakana yanıt

Kaza sonrası yaptığı açıklamalar nedeniyle Pegasus’taki işine son verilen eğitmen pilot Bahadır Altan, sosyal medya hesabı üzerinden Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya yanıt verdi.  Altan, paylaşımında, “Evet, elde hiçbir veri yokken bir suçlu arayarak başka etkenleri örten açıklamalar yapmak yanlıştı. Buna sayın bakanın ‘sert iniş’ tanımlaması ve pilotlara gözaltı kararı da dahildir! SİSTEMİ SORGULAMAK…”

Pilot Altan, işine son verilmesi sonrası Mezopotamya Ajansı’na (MA) da açıklamalarda bulundu ve  Türkiye’nin en büyük sıkıntısının büyük kazalar olduktan sonra sorunların konuşulmaya başlanması olduğunu ifade etmişti. Altan, “Kaza olmadan kaza olmaması için ne tür tedbirler alınmalı onu konuşmalıyız. Biz hep kazanın neden olduğuna odaklanıyoruz. Bundan ders çıkartan bir mantıkla da yaklaşmıyoruz. Suçlu arayan bir mantıkla yaklaşıyoruz. Bundan dolayı kazalardan ders alınmıyor. Aynı kazayı tekrardan yaşıyoruz” demişti.

Kaynak: MA