PKK’den orman yangınları açıklaması : “Asıl amaç kayyum’a karşı eylemleri zayıflatmak”

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, son dönemde çıkan, ‘PKK orman yangınlarını üstlendi’ haberlerine ilişkin açıklama yaptı.

Son dönemde artan orman yangınlarıyla ilgili medyada çıkan, ‘PKK orman yangınlarını üstlendi’ haberlerine ilişkin KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu’dan açıklama geldi.

Medya TV’de bir programa katılan Karasu, orman yangınlarıyla bir ilişkilerinin olmadığını açıkladı.

Karasu, “Kesinlikle PKK’nin orman yaktığına dair yapılan haber ve söylemler uydurmadır. Böyle bir şey yok. PKK ve PKK’ye bağlı hiçbir birim ben şurayı yaktım, burayı yaktım dememiştir. Böyle bir politikası yoktur. Yalandır yani. Bu da bu kayyuma karşı yapılan eylemleri zayıflatmak, herkesi özgürlük hareketine karşı çıkarmak içindir. Demokrasi güçleri ile Kürt demokrasi güçlerinin birliğini engellemek içindir. Orman yakanlar kendileridir. Her gün yakıyorlar. Her uçak bombalaması orman yangını demektir. Herkes bunu bilsin. Dersim’den Kandil’e her yerde ormanlar yanıyor. Ben zaten şaşırıyorum. Evet, Kazdağları’na sahip çıkanlar buralara da sahip çıkmalıdır. Yaz günlerinde Kürdistan’da ormanlar her gün, sürekli yanıyor. Suçtur bu. Suç işleniyor ve bu suç sadece Kürt halkına karşı değil tüm insanlığa karşıdır. Bu kadar orman yangını olabilir mi? Yani Türk devletine orman yakmak serbest midir? Halbuki Türk ceza kanununda yasaktır. 20 yıl cezası var. Dersim’den Kandil’e ormanları yaktığı gibi söndürenleri de vuruyor, engelliyor, söndürmeye gidenleri de bombalıyor. Bu yönüyle çok kirli bir özel savaş var. PKK’nin orman yakma gibi bir hedefi yok, amacı yok, kararı da yok. PKK yapmış ve üstlenmiş haberleri yalandır, yalan söylüyorlar.’’ dedi.