Polis anket var diye çağırdı, ajanlık dayattı

Hatay’da son dönemlerde 40’a yakın kişiye ajanlık dayatıldığı öğrenildi. Samandağ’da anket doldurması gerekçesiyle karakola çağrılan ve oradan ormanlık alana götürülen öğrenciye ajanlık dayatıldı

Hatay’da son bir yılda aralarından üniversite öğrencilerinin de olduğu 40’a yakın kişi polislerin tehdit ve ajanlık dayatmasına maruz kaldı. Hatay’ın Samandağ ilçesinde polis baskısına uğrayan M.T. adlı üniversiteye hazırlık öğrencisi ile F.M. adlı işçi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Hatay Şubesi’ne başvurarak, yardım talebinde bulundu.

M.T., 10 yıl önce okulda yaşadığı süt zehirlenmesine dair 29 Nisan’da kendisini Hatay İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli Hakan adlı polisin aradığını, ikamet bilgilerini sorduğunu belirtti. Arayan polisin kendisini okullarda dağıtılan sütlere dair hazırlanan anketin doldurulması için Samandağ İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yönlendirdiğini söyledi.

Müdürlüğe gittiğini aktaran M.T., Hakan adlı polisin “Oruçluyum. Dışarıda hava alarak, süt zehirlenmelerine dair konuşmak istiyorum” diyerek, kendisini sivil araçla ormanlık bir alana götürdüğünü ve sürekli silahını gösterdiğini söyledi.

‘Yeter ki bize yardımcı ol’

SYKP, AKADER, Eğitim Sen ve diğer sivil toplum örgütlerine dair sorular sorulduğunu ifade eden M.T., polisin kendisine, “Üniversiteyi kazandığında dersten kalsan bile beni ararsan seni dersten geçiririm. İstanbul Anadolu yakasında olsan bile 15 dakikada sana bir ekip yollar seni oradan aldırırım, yeter ki sen bize yardımcı ol” dediğini söyledi.

Polisin kendisini öldüreceğinden korktuğu için polisin teklifini kabul ettiğini, bir kez görüştüklerini ve kendisini birkaç kez hem normal hem de görüntülü aradığını anlatan M.T., 5 Mayıs’ta polisin telefonuna “Beni dağa çıkardın, muhbirlik teklif ettin, savcılığa suç duyurusunda bulunacağım” diye mesaj attığını dile getirdi.

Can güvenliğinin olmadığını söyleyen M.T., “Yaşananlardan çok tedirginim. Ben AKADER aktivistiyim. İHD’ye başvuru yaptım. Bu konuda suç duyurusunda bulunacağım” dedi.

Maddi destek sözü

F.M. adlı işçi de maruz kaldığı polis baskısını anlattı. 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda Samandağ’da sticker çalışması sırasında polislerin kendisini durdurup, fotoğraflarını çekip araca bindirdiğini aktaran F.M., Hakan isimli bir polisin kendisine, “Sen askere gideceksin. Sana her türlü maddi desteği sağlarım. Muhbirlik yaparsan sana para cezası yazmayacağım” dediğini ve korktuğu için teklifi kabul ettiğini söyledi.

Polislerin kendisini aradığını ancak kendileriyle görüşmeyip, tekliflerini reddettiğini söylediğini aktaran F.M., polislerin sürekli evinin etrafında gezdiğini, kendisini takip ettiğini ve can güvenliğinin olmadığını belirtti.

Vakalar arttı

Son bir yılda böylesi uygulamalara maruz kalan 5 kişinin kendilerine başvuru yaptığını belirten İHD Hatay Şubesi Sekreteri Mürsel Tonguç Salmanoğlu, savcılığa yaptıkları bir başvurunun takipsizlikle sonuçlandığını, bir üst mahkemeye karara itiraz edildiğini söyledi.

Salmanoğlu, “Son dönemde bu tip vakaların artış nedeni tabi ki adil, güvenilir ve hukuk devleti anlayışından uzak olmamızdır. İnsanlar korkmadan maruz kaldıklarını dile getirirse; bu durumlar sona erebilir. Hatay’da bu olaylar bugünlerde çok artıyor” dedi.