Polis nezaretinde sendikadan istifa zorlaması: Bu işyerinde anayasa askıya alınmıştır!

İşçilerin Anayasal hakkı olan sendikalaşma hakkı başkent Ankara’da askıya alındı. Bozankaya işvereni Birleşik Metal İş sendikasına üye olan yüzlerce işçiyi zorla istifa ettirdi, istifa etmemekte direten 45 işçiyi de işten çıkardı.

Ankara Kazan ve Sincan’da iki ayrı fabrikada faaliyet gösteren Bozankaya Otomotiv’de DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş sendikasına üye olan işçiler işveren baskısıyla istifaya zorlanıyor, baskılara karşı sendikal örgütlenme hakkını savunanlar da işten çıkarılıyor.

Birleşik Metal İş tarafından yapılan açıklamada işyerindeki baskının polis nezaretinde, işyerinin yönetici ve kısım amirleri tarafından yapıldığı belirtildi.

Polisin fabrika içinde konuşlanarak şirket yönetiminin işçiler üzerindeki baskıyı arttırmasına yardımcı olmasına tepki gösteren Birleşik Metal İş, polisin önceki gün de işten atılan işçilerin fabrikanın önünde sürdürdüğü direnişe saldırdığını hatırlattı.

Zorla istifa

“Halen üyelerimiz tek tek işyeri yöneticileri ve kısım amirleri tarafından sorgulanmakta, kendilerinden e-devlet şifreleri alınmakta ya da sendikamızdan istifa ettiklerini doğrudan telefonları üzerinden göstermeleri istenmektedir” diyen Birleşik Metal İş, şu ana kadar işten atılmakla tehdit edilen 265 işçinin sendikadan istifa ettirildiğini, sendikadan istifa etmemekte direndiği için işten atılan işçi sayısının ise 45’e ulaştığını aktardı.

“İşçilerin Anayasal hakkı olan sendikalaşma hakkı başkent Ankara’da askıya alınmıştır. Bozankaya işvereni koruma altında suç işlemeye devam etmektedir” diyen sendika, Bozankaya’daki üyelerinin haklarını korumak için mücadeleyi sürdüreceğini belirtti.