Polonya’da Kadınlardan Salgın Önlemli Kadın Grevi : Arabalarla Trafiği Bloke Ettiler

En katı kürtaj yasalarından birine sahip olan ülkelerden biri olan Polonya’da daha önce kadınların direnişiyle püskürtülen yasa tasarısı yeniden görüşülmeye başlanınca kadınlar greve gitti.

Polonya’da 14 Nisan’da kürtaj yasasının sertleştirilmesi ile ilgili yasa tasarısına karşı ülke çapında protestolar düzenlendi. Salgın koruma önlemleri çerçevesinde büyük toplantıların yasaklanması nedeniyle protestocu kadınlar alternatif formlar seçtiler. “Kadın grevi” sloganı altında Varşova’nın merkezinde bir trafik çemberini arabalarıyla korna eşliğinde bloke ederek trafiği engellediler. Başka kentlerde de kadınlar bakkalların önünde bekleyerek kadın grevi ile ilgili dövizler tuttular. Parlamento, bugün yasa tasarısını tartışacak.

Geçtiğimiz yıl en katı kürtaj yasalarından birine sahip olan Polonya’da, bunu daha da sertleştirme girişimleri kitlesel eylemlerle püskürtüldü. On binlerce işçi ve emekçi kadın gösteri ve eylemlere iş bırakma ve boykot eylemlerine katıldı.

38 milyon nüfuslu Polonya’da yılda iki bin yasal kürtaj gerçekleştiriliyor. Ancak 100-150 bin kadarının da merdiven altı veya yurtdışında gerçekleştirildiği tahmin ediliyor.