Roboski Katliamı 90’ıncı ayında anıldı

ANKARA – Roboski Katliamı’nın 90’ıncı ayında da bir araya gelerek adalet talebini yineleyen Roboski İçin Adalet Girişimi, “Başta Roboski olmak üzere tüm insan yaşamını ve özgürlüklerini ortadan kaldıran savaşa ve şiddete karşı, hepimiz itiraz hakkımızı kesintisizce kullanacağız” açıklaması yaptı.

Roboski İçin Adalet Girişimi, Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) bombardımanı sonrası 19’u çocuk 34 sivilin yaşamlarını yitirmesinin 90’ıncı ayında İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Murat Çepni, Kamu Emekçiler Sendikası (KESK)Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik, KESK Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy ve HDP yöneticileri katıldı. Açıklamayı, İHD üyesi Sibel Perçinel okudu.

‘ADALETİN ÖNÜNDE ENGELLER OLUŞTU’

Katliamın ardından geçen 2 bin 740 günde hala adaletin sağlanmadığını hatırlatan Perçinel, “Roboski’de insanların bombalanmasının ardından kurtarma çalışmaları yapılmadı, ailelerin yaralılara ve cenazelerine ulaşmalarına izin verilmedi, hiçbir arama ve kurtarma ekibi alana sevk edilmedi, sağlık çalışanları olay yerine gidemedi. Aileler kendi imkanlarıyla cenazeleri aldılar katırlara, römorklara yükleyerek getirdiler. 34 insanın ölümüne rağmen hiçbir yayın kuruluşu resmi bir açıklama yapılana kadar görmediler ve duymadılar. Daha katliamın yaşandığı ilk andan itibaren yaşatılanlar adaletin önündeki engellerin başlangıcının olduğunun göstergesiydi” dedi.

‘FAİLLERİN HİÇBİRİ CEZA ALMADI’

Yaşamını yitirenlerin aileleri ve avukatlarının adalet arayışlarındaki aşamaların sürekli olarak engellerle kesintiye uğratıldığını belirten Perçinel, “İç hukuk yollarının tamamı tüketildi ve faillerin hiçbiri ceza almadı. AYM sürecinin sonunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuran ailelerin adalet beklentisi ne yazık ki karşılık bulmadı. Oysa mahkemelerin her ne olursa olsun maddi gerçekliğe ulaşma gibi bir yükümlülükleri vardır. Bu insanlığa karşı bir görevdir. Toplumsal anlamda adalet duygusunu yitiren bir halkın yanında tarihsel gerçekliğin inatçılığı her zaman eşlik eder” diye konuştu.

‘AİLELER VAZGEÇİRİLMEYE ÇALIŞILDILAR’

Faillerin bulunması, adaletin sağlanması ve toplumsal hafızada katliamın canlı kalmasını sağlamak için kamuoyu oluşturmak isteyen Roboskili ailelerin üzerindeki baskıların bitmediğini, artarak devam ettiğini ifade eden Perçinel, şöyle devam etti: “Defalarca gözaltına alındılar, şiddete maruz kaldılar, tehdit edildiler, vazgeçirilmeye çalışıldılar. Ailelerin kurmuş olduğu Roboski-Der OHAL döneminde çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameyle kapatıldı. Veli Encu Roboski-Der’in de sözcüsüydü. Ailelerden Ferhat Encu, 4 Kasım 2016’da HDP’li vekillere yönelik operasyonda tutuklanmış, 15 Şubat 2017’de serbest bırakıldıktan iki gün sonra tekrar tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. İnfazını tamamlayan Ferhat Encu 14 Haziran 2019’da tahliye edildi. 22 Mayıs’ta gözaltına Veli Encu şuanda tutuklu olarak cezaevinde bulunmaktadır.”

‘BARIŞÇIL MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ’

Roboski’ye ve daha birçok katliama adalet gelmeden Türkiye’ye adalet gelmeyeceğini ifade eden Perçinel, “Başta Roboski olmak üzere tüm insan yaşamını ve özgürlüklerini ortadan kaldıran savaşa ve şiddete karşı, hepimiz itiraz hakkımızı kesintisizce kullanacağız. Her zaman ve daima adalet için barışçıl mücadelemizi sürdüreceğiz. Adalet arayışının, bir arada ve barış içerisinde yaşamanın tarafıyız. Devlet ve iktidar şiddetine karşı, Roboski ve tüm katliamlar için adaleti talep etmek adına bir araya geleceğimiz ve adaleti sağlayacağımız güne kadar yataklarımızda rahat uyumayacağız, uyutmayacağız” diye konuştu.

‘HESABINI KATİLLERDEN SORMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Ardından kısa bir konuşma yapan HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni de, Roboski’nin insanlık ve ülke tarihinde en acı sayfalarından bir tanesi olduğunu belirterek, “Biz buna bir katliam siyaseti diyoruz. Roboski, devlet uçaklarıyla gerçekleştirildi ama sonrasında katledilenler cezalara maruz kaldı. Biz bu topraklarda eşitliği adaleti ve onurlu barışın mücadelesini verenler olarak en başka bu katliamlara karşı vereceğiz. Onların düştüğü yerden kalkmanın tek yolu bizim adalet mücadelemizle gerçekleşebilir. Adalet kalıcı hale gelene kadar mücadelemiz devam edecek. Söz veriyoruz onların hesabını katillerden sormaya devam edeceğiz” dedi.

Kaynak MP