Romanya’da hükümete karşı binlerce kişi sokakta: Hırsızlar defolun

Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen gösterilerde yolsuzlukla suçlanan hükümet istifaya çağrıldı. Rumen basını, “Hırsızlar defolun” sloganları atılan gösteriye yaklaşık 25 bin kişi katıldığını bildirdi.

Rumen basını, “Hırsızlar defolun” sloganları atılan gösteriye yaklaşık 25 bin kişi katıldığını bildirdi. Bükreş’te geçen yıl 10 Ağustos’ta aynı yerde düzenlenen gösterilere polis, göz yaşartıcı gaz, tazyikli su ve copla müdahale etmişti.

GÖSTERİLERE 80 BİN KİŞİ KATILDI

Yaklaşık 80 bin kişinin katıldığı gösterilerde 450’den fazla kişi yaralanırken güvenlik güçleri hakkında 700 resmi şikayette bulunulmuştu. Ancak aradan geçen bir yılda emniyet müdürlerine yönelik bu soruşturmalardan herhangi bir sonuç çıkmadı.

POLİSE GÜÇ KULLANMAYIN ÇAĞRISI

Başbakan Viorica Dancila liderliğindeki Sosyal Demokrat hükümet ile sık sık görüş ayrılıkları yaşayan Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, geçen yılki olayları “trajedi” olarak nitelemişti. Merkez sağ görüşlü Iohannis, polise bu kez güç kullanmamaları için çağrıda bulunmuştu. Sosyal Demokratlar liderliğindeki koalisyon geçen Mayıs ayındaki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ağır yenilgiye uğramıştı. Son dönemde açık şekilde güç kaybeden partinin eski başkanı Liviu Dragnea aynı ay yolsuzluk suçundan hüküm giyerek 3,5 yıllık hapis cezasını çekmek üzere cezaevine girdi.