Ana Sayfa Dünyadan Rusya: ABD İdlib’de ateşkesi tehlikeye atıyor

Rusya: ABD İdlib’de ateşkesi tehlikeye atıyor

Rusya’nın Suriyeli Tarafları Uzlaştırma Merkezi, ABD’nin Rusya ve Türkiye’ye bildirimde bulunmadan İdlib’de hava saldırısı düzenlediğini açıkladı.

Açıklamada, ABD’nin İdlib’e saldırılarının bölgedeki ateşkesi tehlikeye attığı belirtildi. Saldırıda çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği de ifade edildi.

Suriye ve Rusya’ya ait güçlerin ateşkes rejimine tamamen uyduğunu belirten Rusya’nın Suriyeli Tarafları Uzlaştırma Merkezi’nin açıklamasına göre ABD, dün saat 15:00 sularında Moskova ve Ankara’ya bildirimde bulunmadan İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki Maaret-Misrin ve Kafer-Haya yerleşimlerine hava saldırısı düzenledi.

ABD’nin bu saldırıyla daha önce varılan tüm mutabakatları ihlal ettiğini vurgulayan Merkez, saldırı sonucunda çok sayıda can kaybının ve geniş çaplı yıkımın meydana geldiğini bildirdi.

ABD tarafından saldırının El Kaide hedeflerine yönelik olduğu açıklaması yapıldığını anımsatan Merkez, “ABD, İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki ateşkes rejiminin korunmasını tehlikeye attı, bazı bölgelerde ateşkesi ihlal etti. Washington’un Rusya ve Suriye’ye İdlib’de hava gruplarını keyfi olarak kullanma konusunda sürekli suçlama yönelttiği dikkate alındığında, ABD’nin bu eylemleri anlaşılmaz. ABD’nin bombardımanı nedeniyle silahlı gruplar tarafından düzenlenen saldırılara rağmen Suriye ordusu, gerilimi azaltma bölgesinde en kısa sürede barışçıl çözüm bulunması için ateşkes rejimini sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

Suriye ordusu, 31 Ağustos Cumartesi sabah 06:00’dan itibaren bölgedeki operasyonlarını durdurmuştu.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com