Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: 76 hasta daha koronavirüsten hayatını kaybetti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulunun toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı bugün 725’e yükseldi. Toplam vaka sayısı ise 34 bin 109’a ulaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

– Şu anda salgının etkin seyrettiği İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Ankara, İzmir gibi şehirler ortak özellikleriyle dikkat çekmektedir. Bu şehirler yurt dışı gidiş gelişlerin, sosyal temasın olduğu şehirlerdir.

– Kısıtlamalara uyulması önümüzdeki günlerin kaderini etkileyecektir. Virüse karşı güç birliği içinde olmamız gerekiyor.

– Şu anda her yaşta olağanüstü bir hızla bulaşabilen bir virüsle karşı karşıyayız. Artık risk grubu tanımının kavramı genişlemiştir. Genç yaştaki hastaların vefatına da şahit oluyoruz.

– Bugün mücadelenin kapsamı genişlemiş durumda. Toplum Bilimleri Kurulu’nu kuruyoruz.

– Her yaşa olağanüstü hızla bulaşan bir virüsle karşı karşıyayız. İzolasyon, günlük hayat biçimimiz oldu. Evde izole edilmesi gerekenleri dijital yöntemle takip edeceğiz. Gerektiğinde hemen uyaracağımız sistemin hazırlıklarını tamamladı.

– Günlük test sayımızın önümüzdeki hafta 30 bine ulaşmasını planlıyoruz. Test sayısı arttıkça doğal olarak pozitif vaka sayımız da artmaktadır. Bu, tarama çalışmalarındaki başarıdan kaynaklanıyor.

– Son günlerde hastalarımızda akciğer enfeksiyonuna geçiş oranında düşüş sağladık.

– Bugün koronavirüs nedeniyle 76 vatandaşımızı daha kaybettik. 3892 kişiye tanı kondu.

– ​Vefatların 60’la 85 yaş arasında yoğunlaştığını ve erkeklerin oranının kadınlara göre fazla olduğunu söyleyebiliriz.

​- Toplum Bilimleri Kurulu psikoloji, sosyoloji, din psikolojisi, din sosyolojisi, istatistik gibi alanlardan etkin ve yetkin bildiğimiz kişilerden oluşan bir kurul olacak.

– (İstanbul’da açılacak iki hastaneyle ilgili) Prefabrik, pandemi sonrası devre dışı kalacak hastaneler olarak düşünmedik.

– Özel hastaneler yoğun bakım tedavisi için ücret alırsa gereği yapılır.

– İlle de maske almanız gerekmiyor, bez maskeyi sentetik olmayan kumaştan yapabilirsiniz.