Sağlık çalışanları için 2 bin siperlik üretip dağıttılar

İstanbul’da Kovid-19 salgınıyla birlikte oluşturulan dayanışma ağlarının gönüllüleri, salgın tehdidi altındaki sağlık çalışanları için bugüne kadar 2 bin siperlik üretip dağıttı.
Türkiye’de giderek yayılan koronavirüs (Kovid-19) salgınında en riskli meslek gruplarının başında sağlık çalışanları geliyor. Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) paylaştığı bilgilere göre, bugüne kadar binin üzerinde sağlık çalışanın testleri pozitif çıktı. Bunlardan bazıları hastanelerde tedavi altına alınırken, bazıları ise evlerinde karantina altında tutuluyor. Kendilerine sınırlı sayıda verilen koruyucu malzemeler nedeniyle salgına yakalandığı belirtilen sağlık çalışanları, bu yüzden maske, eldiven, tulum ve siperlik gibi koruyucu malzemeleri kendileri almak zorunda kalıyor.
Siperlik için kolları sıvadılar
Yaşanan bu durum nedeniyle salgınla birlikte İstanbul’un Kadıköy, Kartal, Maltepe, Beşiktaş, Şişli, Sarıyer ve diğer bazı ilçelerde kurulan bazı dayanışma ağlarının gönüllüleri, sağlık çalışanlarının siperlik ihtiyacını karşılamak için kolları sıvadı. Gönüllüler, temin ettikleri malzemeler ile sağlık çalışanları için koruyucu siperlik üretmeye başladı.
Bugüne kadar 2 bin siperlik üretip sağlık çalışanına ulaştırdıklarını paylaşan Kadıköy Dayanışma Ağı gönüllülerinden Esra Üşütür, ilk başta 65 yaş üstü yurttaşlara ve sokak hayvanlarına yardım ettiklerini, ancak süreç ilerledikçe farklı ihtiyaçlara göre çalışmalarını şekillendirdiklerini ifade etti.
Sağlık çalışanlarının bu ihtiyacından yola çıkarak siperlik üretmeye başladıklarını belirten Üşütür, hastanelerden gelen talepler doğrultusunda siperlik yapmaya başladıklarını ancak bu talebin çok fazla olduğunu kaydetti. Siperlikler için malzemeler temin edildikten sonra Kadıköy’de bulunan bir kafede bu malzemelerin kesilerek hazırlandığını anlatan Üşütür, ardından kesilen malzemelerin gönüllülerin evlerine taşınarak üretiminin yapıldığını ifade etti. Siperlik yapımı için çok fazla gönüllünün evinde çalıştığını dile getiren Üşütür, siperlikler üretildikten sonra dezenfekte edilip, paketlendiğini ve ardından kentte bulunan devlet ve araştırma hastanelerine götürülüp, dağıtıldığını söyledi.
İl dışından da talep var
Üşütür, çok fazla talep olduğu için yetiştirmekte zorlandıklarını dile getirdikleri siperlik üretimi konusunda sadece İstanbul içinde değil, il dışında da taleplerin geldiğini paylaştı. Üşütür, son olarak Çankırı Devlet Hastanesi’nde bu yönlü talep geldiğini belirti.
Alkış değil ekipman istiyorlar
Sağlık çalışanlarının isteğinin alkış değil, ekipman ve önlemlerin alınması olduğunu vurgulayan Üşütür, sağlık çalışanlarının bu isteğinin devlet tarafından görmezden gelinerek sadece kuru bir alkış yapıldığını ifade etti.
Böylesi bir süreçte sağlık çalışanlarına moral vermenin çok önemli olduğunun altını çizen Üşütür, tek başına alkışın sağlık çalışanlarını korumadığını sözlerine ekledi. Üşütür, ‘Evet insanların bize destek olması bizi mutlu ediyor ancak bizim ihtiyacımız olan şey maske, eldiven, tulum, siperlik ve diğer koruyucu önlem malzemeleridir’ açıklamalarından sonra hızla siperlik üretmeye başladıklarını kaydetti.
‘Dayanışmayı büyütelim’
Süreç ilerledikçe ihtiyaçların daha çok artacağını belirten Üşütür, “Bizler elimizden geldiği kadarı ile dayanışarak bu süreci atlamak zorundayız. Süreç ilerledikçe ihtiyaçlar artacak belki de yeterli olmayacak bizim çabalarımız o yüzden dayanışmayı büyütmek ve gönüllü alanını büyütmek hedefimiz var. Dayanışalım dayanışmayı büyütelim” dedi.